Profesör kızının adını verdiği fidanın yaş gününü kutladı

Erzincan Valiliği ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi iş birliğinde, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı, Sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Mehmet Kavukcu, ‘11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde yeni bir performans gerçekleştirdi.

Profesör kızının adını verdiği fidanın yaş gününü kutladı

11 Kasım 2021 tarihinde başlayan süreçte; Sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Mehmet Kavukcu kendi diktiği fidanın doğum gününü kutladığı “Bir Bitki Bir Selfie: Doğum Günü Performansı” isimli çalışmasını gerçekleştirdi.

Erzincan Fidanlıkta başladığı Üçüncü Yaş Günü Performansı gösterisini yaklaşık 3 KM yol yürüyerek sergileyen sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Kavukcu etkinliğini Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi yerleşkesinde kızının ismini verdiği fidanın yanında selfie çekerek tamamladı.

Sanatçı ve Akademisyen Kavukcu’nun düzenlediği Üçüncü Yaş Günü Performansı etkinliği ile ilgili yapılan açıklamada; Bu fidanı, kendi kızının adı olan ‘Esma İdil’ ve çevresindeki fidanları da ‘Esma İdil’in arkadaşları’ olarak isimlendirdim. 11 Kasım 2022 tarihinde de okuldaki öğrenci ve arkadaşları ile birlikte fidanın ikinci yaş gününü kutlamak üzere selfieler çekerek yola çıkmıştım. 2021 yılında, kendi diktiği fidana hediye olarak toprak götürmüş, geçen seneki performansında da ona getirdiği kozalakları hediye etmiştim.

Sanatçı, 2023 yılında gerçekleştirdiği performansında ise; 12 Kasım tarihinde olan kendi doğum günüyle fidanın doğum gününü birleştirerek kızının pastayla birlikte hediye verdiği kozalak ve yapraklarla başlayan sürecin ardından, fidanın 3. Yaş gününü kutlayacağı çalışmasını, bitkiye dönük bir performansla tamamlanmıştır. İnsan ve doğa arasındaki ilişkiyi vurgulayan çalışma, insanlara özgü doğum günü kutlama geleneğini, kendi doğum günü ve fidanın doğum gününü birlikte kutlayarak insandan doğaya dönen bir ritüele dönüştürmüştür.

Kavukcu, Erzurum’dan Erzincan’a giderken yolculuğu sırasında; çalılar ve sonbahar renklerini bünyesinde barındıran yapraklar gibi doğada bulduğu malzemeleri kendi çalışma ilkeleri doğrultusunda toplayarak alışveriş filelerinin içerisinde taşımıştır. Erzincan’a vardığında da önceki çalışmalarında görüldüğü gibi orman yangınlarına dikkat çekmek amacıyla yangından zarar görmüş bir ağacı; kimi zaman kaldırımda, kimi zamansa araç trafiğinin devam ettiği alanlarda sürüklediğine benzer şekilde bu kez; gerçekleştirdiği yolculuk sırasında topladığı doğal malzemelerle birlikte, vücuduna tüp poşetlerinde yer alan fidanları bağlayarak kent merkezinden fidan dikim alanına kadar yürümeyi planlamaktadır. Sanatçı, vücudunu kaplayan doğal malzemeler ve çok sayıdaki fidan tüpleriyle adeta yürüyen fidanlığa/ağaca dönüşecektir.

Yürüyüşün ardından törende hazır bulunan protokol ve diğer katılımcılar, sanatçının vücudundan o fidanları keserek belirlenen bir bölgede toprağa dikeceklerdir. Gerçekleştirilen bu kolektif çalışma; son dönemde, doğanın ve ağaçların insan yaşamındaki hayati önemini anlamak açısından; tüm yaşamın, toplumun ve tüm ekolojik sistemin de dönüşümünü simgeleyecektir.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2023, 16:15

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sağlık Haberleri