Bayındır Memur-Sen'den Noterler Birliği'ne tepki

Bayındır Memur Sen Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Erzincan Bayındır Memur sen il başkanı Bilal Selçuk Tapu satışlarına yönelik Noterler Birliği'nden yapılan açıklamaya yaptığı basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Bayındır Memur-Sen'den Noterler Birliği'ne tepki

Selçuk açıklamasında, Bazı Basın yayın kuruluşlarında yapılan haberde noterler birliği başkanı Dursun Cin Türkiye'de Noterlerin yetkilerinin genişletilmesi için çalışmaların yapıldığı ve Tapu satışlarının Noterler tarafından yapılması konusunda hazırlık yapıldığı belirttiği açıklamasında Tapu Satışlarının Noterlere verilmesi durumunda işlemlerin çok daha hızlı olacağını ve vatandaşların uzun süre beklemek zorunda kalmayacağını belirtmiştir.

Tapu Müdürlüklerimiz 2018 yılında toplam 8 Milyon 896 Bin 441 işlem gerçekleştirilmiş olup Yapılan bu işlemler karşılığında 11 Milyar 290 Milyon 552 Bin 696 TL tutarında bütçeye gelir elde edilmesini sağlamıştır. Açıklamayı yapan Noterler Birliği Başkanı bilmelidir ki; toplam 11 Bin 799 çalışanımız mesai merhumu gözetmeksizin Ailelerinden, sosyal hayatlarından ve kendilerinden ödün vererek görevlerini yerine getirmektedirler.

Tapu Müdürlüklerini yıllık ortalama 20 Milyon vatandaşımız ziyaret etmektedir. Yapılan anketlerde vatandaş memnuniyeti oranı yüzde 97 olarak tespit edilmiştir.

Noterler Birliği başkanı Tapu Satışlarının noterlere verilmesi durumunda işlemlerin çok daha hızlı olacağını söylemiştir. Ancak, bilinmelidir ki Satış işlemlerinin günlük tamamlanma oranı yüzde 90'ın üzerindedir. Günlük tamamlanamayan işlemlerin büyük bir kısmı ise vatandaş ya da evrak eksikliğinden kaynaklıdır.

Türk Medeni Kanunun 1007’nci (eski M.K. 917.md.) maddesinde; "Tapu sicilinin tutulmasından doğan bütün zararlardan Devlet sorumludur. Devlet, zararın doğmasında kusuru bulunan görevlilere rücu eder '' hükmü bulunmakta olup sahte bir vekâletnamenin sorumluluğu bile Tapu Müdürlüğü çalışanına yüklenmektedir.

Tapu Müdürlüğü çalışanları bu kadar özveri ile görevlerini yaparken bu açıklamada sanki vatandaşların tapu müdürlüklerinden almış olduğu hizmetin kalitesinin düşük olduğunu belirtmenin yersiz ve yanlış bir açıklama olduğunu belirtmek isteriz.

Yetkili Sendika olarak yapılan bu talihsiz açıklamayı kınıyoruz ve gerçeği yansıtmayan bu açıklamanın yetkililerce düzeltilmesini umuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sondakika haber