Erzincan’da Kadın STK’lardan Filistin'e destek açıklaması

Erzincan’da Cumhuriyet Meydan’ında toplanan kadın sivil toplum kuruluşları İsrail’in Gazze şeridine yönelik abluka ve saldırılarını kınayarak Filistin’e destek, İsrail’e lanet açıklaması yaptılar.

Erzincan’da Kadın STK’lardan Filistin'e destek açıklaması

Erzincan Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen basın açıklamasını STK adına okuyan Melek Aksaray; Abluka uygulamaları savaş ahlakına uymamaktadır. Abluka savaş değil katliamdır” dedi. 

Aksaray açıklamasının devamında; Dili, dini her ne olursa olsun canı yanan her çocuğun sorumluluğu tüm dünyanın üzerindedir. Gazze’de yaşanan vahşette savaşın en büyük mağduru kadınlar ve çocuklardır. Sivillerin, görevi başındaki gazetecilerin hedef alındığı saldırılar insanlık ayıbı ve uluslararası hukuka aykırıdır.

İsrail’in, 10 Ekim 2023'te ilan ettiği abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları sonucunda, çocuk, genç, yaşlı ve kadın erkek 4 bini aşkın kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. Cumhurbaşkanımız, Recep Tayyip Erdoğan’ın da vurguladığı gibi savaşın da bir ahlakı, hukuku vardır. Sivillerin hedef alındığı saldırıyı haklı gösterecek tek bir neden dahi olamaz.

Dünya, İsrail tarafından Gazze Şeridi'ne yönelik devam eden ablukanın altında yaşayan masum sivillerin acılarını görmektedir. İsrail'in Gazze'ye uyguladığı bu abluka, uzun yıllardır devam eden bir insan hakları ihlali ve insani krizin sonucu oluşmuştur. Gazze halkı, yıllardır temel haklarından mahrum bırakılmış ve yaşam koşulları her geçen gün daha da kötüleşmektedir. Birleşmiş milletler nüfus fonu verilerine göre Filistin’de 50 bin hamile kadın temel sağlık hizmetine erişememektedir. Tüm kadınlar, doğacak olanlar dahil tüm çocuklar, temel yaşam, sağlık, barınma, eğitim haklarından mahrum edilemez. 50 bin annenin ve doğacak 50 bin çocuğun hayatı hepimizin sorumluluğundadır.

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'nde yaşayan insanlar, temel ihtiyaçlara erişimlerinin sınırlanması, elektrik ve su kesintileri gibi ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Ayrıca, Gazze'de ibadethaneler, hastaneler, okullar, hepsi acımasızca vurulmaktadır. Bu saldırıyı gerçekleştirenler uluslararası hukuk ve vicdanlar önünde hesap vermelidir. Bu durum, masum sivillerin hayatlarını tehdit etmektedir. Ateşe benzin dökmenin, hele hele sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef almanın kimseye bir faydası olmayacaktır. Gazze Şeridi'nde ki ablukanın sonlandırılması ve Gazze halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesi için uluslar arası toplumun çabalarını artırması gerekmektedir. Gazze halkı, barış ve adalet isteğiyle direnişini sürdürmektedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ında girişimleriyle uluslar arası toplum, Gazze'deki insanların temel haklarına saygı gösterilmesi ve onların daha iyi bir geleceğe sahip olmaları için gereken adımları atmaya davet edilmektedir.

ABLUKA SAVAŞ DEĞİL KATLİAMDIR

1967 sınırları temelinde bağımsız ve coğrafi bütünlüğe sahip, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti’nin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu konuda geç kaldığımız her gün, maalesef bölgemiz çatışma, kan ve gözyaşı girdabından kurtulamayacaktır. Sivil yerleşimleri hedef almayı doğru bulmuyoruz. Abluka uygulamaları savaş ahlakına uymamaktadır. Abluka savaş değil katliamdır. Sivilleri cezalandırmak kimseye kazandırmaz. Masumlar ölmesin, daha fazla kan akmasın. Akan kanın durması için hep birlikte inisiyatif almalı, barış çalışmalarına destek almalıyız.

Tüm dünyada kadın hakları için mücadele eden kadın örgütlerini, çatışmanın yaşandığı bölgedeki kadınların ve çocukların yaşam hakkını korumak başta olmak üzere, daha adil bir dünyanın mümkün olduğuna dair inancımızı ve kalıcı barışın tesisine yönelik harekete geçmeye davet ediyoruz” dedi.

Kadın STK’lar tarafından yapılan basın açıklamasına AK Parti Kadın Kolları Başkanı Av. Rahşan Külünk, Kadın Muhtarlar, Kadın STK’ları ve vatandaşlar yoğun katılım gösterdiler.

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sağlık Haberleri