147 Erzincanlı hacı oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizasyonuyla, hac ibadetlerini yerine getirmek üzere Erzincan'dan hareket eden 147 hacı adayı kurbanlarının kesilmesi üzerine ihramdan çıkarak ziyaret tavafını ve say'ını yaparak hacı oldular.

147 Erzincanlı hacı oldu

Erzincanlı 147 hacı adayı, Müzdelife Vakfesi'nden Cemerat'a 7 kilometrelik yolu yürüyerek giderek büyük şeytana taş attı. Ardından otellerine geçip saç tıraşı olan hacı adayları, kurbanlarının kesilmesi üzerine ihramdan çıkarak ziyaret tavafını ve say'ını yaparak hacı oldular.

Dünyanın dört bir yanından Müslümanlar, hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklarda bulunuyor. Suudi Arabistan tarafından yapılan açıklamada, bu yıl 150 ülkeden 1 milyon 845 bin kişinin hacı olduğunu duyuruldu. Açıklamada, 1 milyon 660 bin 915 hacının Suudi Arabistan dışından kutsal topraklara geldiği ifade edildi. 

Hicri 1444 yılının Kurban Bayramı'nda Mekke-i Mükerreme'de 147 Erzincanlı hacı, Müzdelife Vakfesi'nden Cemerat'a 7 kilometrelik yolu yürüyerek gitti. Hacı adayları, büyük şeytana ilk gün 7 taş attıktan sonra otellerine geçip saç tıraşı oldu. Kurbanlarının kesilmesiyle ihramdan çıkan hacılar, ziyaret tavafını ve say'ını yaparak hacı oldular.
Bayram sabahı hacı olarak uyanan Erzincanlı hacılar, otellerinde arkadaşları ile sarılıp hem hacı olmalarını, hem de bayramlarını tebrik etti. Son olarak ziyaret tavafı ve say'ını ihramsız olarak da yapabilen hacı adayları haccın 3'üncü farzını da yerine getirerek, 2 ve 3'üncü gün vacip olan şeytan taşlamalarını da yaparak haccın bütün menasiklerini tamamlayacak.

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sağlık Haberleri