Özellikle Haziran ve Ağustos aylarına dikkat çeken Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili, Giresun’un Çamoluk ve Bingöl’ün Yedisu ilçelerinden kene ısırması vakasından Erzincan’a getirilen 2 kişi hayatını kaybetti.
BUGÜNE KADAR ERZİNCAN’DA 21 ŞÜPHELİ VAKA HASTANEMİZE BAŞVURDU
Nisan ayı ile kene vakalarının başladığını ifade eden Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili yaptığı açıklamasında; Bugüne kadar Erzincan’da 21 şüpheli vaka hastanemize başvurdu. KKKA genellikle havaların ısınması ile nisan ve mayıs aylarında hızla artmaya başladı. Artış mayıs ayında havaların biraz soğuk ve yağışlı gitmesi nedeniyle düşüş oldu. Şuana kadar hastanemizde şüphe üzerine takip ettiğimiz hasta sayısı 21’dir. Bunlardan 5’nin sonucu kesinleşmedi birkaç tane negatif hastamız var ama 10’unun üzerinde kesin tanı koyduğumuz pozitif hastamız bulunuyor.
BU DÖNEMLERDE ÇOK CİDDİ ARTIŞ GÖRECEĞİZ
Özellikle vakaların haziran ve temmuz ayalarında pik yaptığı döneme dikkat çeken Karakeçili, muhtemelen bu dönemlerde çok ciddi artış göreceğiz. Bu yıl 21 hastadan maalesef 2 tane (Giresun ve Bingöl’den gelen hastalar) ölüm vakamız meydana geldi. Çok hızlı ilerleyen ve tüm müdahalelere rağmen yanıt vermeyen hastalarımız da oldu” ifadelerine yer verdi.
KKKA bulgularının grip hastalığı ile benzediğini aktaran Karakeçili, söyle devam etti: “Hastalarımıza önerimiz, özellikle belirtilerini çoğunlukla bir griple karıştırabiliyorlar. Hastalar, şiddetli baş ağrısı, ateş, kas eklem ağrıları, halsizlik, ilerleyen ağır vakalarda burun ve ciltte kanamalarla görebiliyor. Bu tarz böyle basit şikayetlerde bile kırsal bölgelerdeki insanlar özellikle hayvanlarla temas halindeyse mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurmalı” dedi.
Vatandaşları KKKA’ ya karşı dikkatli olmaları uyarısında bulunan Karakeçili, “Korunma örenimiz ise özellikle böcek kovucu ilaçlar işe yarıyor. Pantolon paçalarına ve elbiselere sıkılabilir. O bölgede yaşıyorsa mutlaka pantolon paçalarının çorap içine sokulması çok iyi bir önlem oluyor. Kene üzerimize geldiğinde özellikle açık renk kıyafet giyilmesinde fayda var. Sandalet değil de kapalı ayakkabılar giyilmesinin genel tedbirler olduğunu söyledi.