Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sessiz tehlike hipertansiyona dikkat çekmek için Güllüce köyünde etkinlik yapıldı

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 2. sınıf öğrencileri “Dünya Hipertansiyon Günü” etkinlikleri çerçevesinde hipertansiyona dikkat çekmek için Güllüce köyünde etkinlik gerçekleştirdi.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi

17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü’ne yönelik İç Hastalıkları ve Hemşirelik Bakımı dersi kapsamında Dr. Öğretim Üyesi Safiye Yanmış Hemşirelik Bölümü 2. sınıf öğrencileri ile Güllüce Köyü’nde hipertansiyona yönelik farkındalık oluşturmak amaçlı köy halkına bilgilendirme yaptı.

Kurulan Stant kapsamında hipertansiyona dikkat çekmek için öğrenciler tarafından hazırlanan bilgilendirme broşürleri ve magnet dağıtıldı. Ardından kan basıncı ölçümü yapıldı.

GÜNLÜK TUZ ALIMI 5 GRAMIN ALTINA DÜŞÜRÜLMELİ

Etkinlikte konu ile ilgili bilgilendirmede bulunan, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Safiye Yanmış; Dünya genelinde 1,3 milyar hipertansiyon hastalığına sahip birey olup, her yıl yaklaşık 11 milyon kişi (30-70 yaş) hipertansiyon nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Tuz, kan basıncını artıran başlıca faktörlerden biridir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), tuz alımının günlük yaklaşık bir çay kaşığı (5 gramdan daha az) olmasını önermektedir. Günlük tuz alımı 5 gramın altına düşürüldüğünde, dünya çapında kalp krizine bağlı yıllık ölüm sayısı yaklaşık 2,5 milyon azalacaktır” dedi.

HAREKETLİ YAŞAM TARZI BENİMSENMELİ

Hipertansiyondan korunmada yapılabilecek uygulamalar ile ilgili bili veren Yanmış; Tütün kullanımı, Alkol kullanımı bırakılmalı, İdeal vücut ağırlığı korunmalı (Fazla kilolu/obez ise kilo vermeli), Hareketli yaşam tarzı benimsenmeli, Stresten mümkün olduğunca uzak durulmalı, Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli, Tuz kullanımı azaltılmalı ve özellikle düzenli olarak sağlık kontrollerinin yapılmasına vurgu yaptı.

Sessiz tehlike hipertansiyon dikkat çekmek için Güllüce köyünde etkinlik yapıldı

Güllüce Köyü Muhtarı ve Köy Hemşiresi Meryem Ateş’in de teşrif ettiği stant halk tarafından oldukça ilgi gördü.

Sessiz tehlike hipertansiyon dikkat çekmek için Güllüce köyünde etkinlik yapıldı