Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Otizme dikkat çekmek için mavi balon uçurdular

Erzincan’da “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” dolayısıyla etkinlik düzenlendi. Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nce Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen programa otizmli bireyler, aileleri ve protokol üyeleri katıldı.

Erzincan’da “2 Nisan Dünya

Saat Kulesi önünde toplanan otizmli bireyler, aileleri ve protokol üyeleri Ordu caddesi üzerinden Cumhuriyet Meydan’ına kadar yürüdüler. Yürüyüşe vatandaşlarda destek verdi.

Cumhuriyet Meydanındaki etkinlikte Otizm konulu bilgi verilirken Aile ve Sosyal Hizmetler bünyesinde kalan Yaşam Merkezi öğrencileri tarafından Folklor gösterisi ve müzik dinletisi büyük ilgi gördü.

Etkinlik ile ilgili açıklama yapan Erzincan Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürü Serdar Demirci şunları kaydetti: ‘ Dünya Otizm Günü’nü kutlamak ve farkındalık yaratmak için bir araya geldik. Otizm spektrum bozukluğu, her otizmlinin benzersiz bir şekilde deneyimlediği bir durumdur. Bugün otizmli bireylerin güçlü yanlarını kutlamak ve onara destek olmak için önemli fırsattır. Otizm çeşitliliğini ve zenginliğini vurgulayarak toplumumuzda daha fazla anlayış ve kabulün oluşturulmasına katkıda bulunabiliriz. Hep birlikte otizmli bireylerin haklarına saygı göstererek, onları destekleyerek ve eğitimlerini güçlendirerek daha kapsayıcı bir dünya inşa etmek için çalışmalıyız. Unutmayalım ki, farkındalıklarımız bizi güçlendirir ve bir araya geldiğimizde daha büyük bir toplumsal dönüşüm sağlayabiliriz’ dedi.

Ardından konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Ömer Özbay ise:  ‘ Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de otizmli çocuklar var. Her 100 çocuktan 3 tanesi otizmli doğmakta. Bu doğuştan gelen bir durum. Bizlerde otizmin farkında olmak farkındalığa arttırmak adına böyle bir etkinlikte buluştuk. Herkese teşekkür ediyorum ve farkındalığa hep birlikte dikkat çekelim. Otizmli çocuklarımızın ve ailelerimizin destekçisi olmaya devam edeceğiz. Farkındayız, yanınızdayız. “diye konuştu.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” dolayısıyla düzenlenen etkinliğe Erzincan Vali Yardımcısı Ömer Özbay, Aile ve Sosyal Hizmetler il Müdürü Serdar Demirci, Sağlık İl Müdürü Dr. Cihan Tekin, otizmli bireyler, aileleri ve vatandaşlar katıldı.