Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mustafa Sarıgül, Doğayı tüketmeyelim Türkiye’yi ihya edelim

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, “ormanlarımızı yangından koruyamıyoruz, yangın çıksa söndüremiyoruz” diyen Sarıgül, Orman Bakanlığı Kuralım dedi

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül orman yangınlarıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Sarıgül, Hep aynı şeyleri yapıyor, aynı sonuçlarla karşılaşıyor, aynı tepkileri veriyoruz.

Deprem oluyor, sel baskını oluyor, maden kazası oluyor, ormanlarımız yanıyor.

Muhalefet iktidarı suçluyor. İktidar kendini savunuyor. Orman yangını söndürülemiyor, suçlu rüzgâr oluyor. Sel geliyor, “Bir yılda yağması gereken yağmur bir günde yağdı” deniyor. Kazalar fıtrattan meydana geliyor. Depremler kader planı içinde kalıyor. Bu böyle sürüp gidiyor. Bizim insanımız da maden altında, suyun altında, toprak altında, beton enkazı altında ölmeye devam ediyor.

HER YIL YAZ AYLARINDA ORMANLARIMIZ YANIYOR

Her yıl yaz aylarında ormanlarımız yanıyor. 2021 yılı, Antalya Manavgat, 2022 yılı, Muğla Marmaris, bu yılda Çanakkale. Ormanlarımızı yangından koruyamıyoruz, yangın çıksa söndüremiyoruz. Yangın çıkmazsa, otel için, villa için, tarla için, maden için, enerji için, kereste için ağaçları kesiyoruz. Ormanların korunmasıyla ilgili anayasa maddesi var, kanunlar var ama ormanlarımızı korumayı bir türlü başaramıyoruz. Ya gerekenleri yapmıyoruz ya yanlış yapıyoruz. Demek ki bir eksiklik var.

YILDA ORTALAMA İKİ BİNDEN FAZLA ORMAN YANGINI MEYDANA GELİYOR

Yılda ortalama iki binden fazla orman yangını meydana geliyor. 10 yılda 27 bin yangında 3 Yalova büyüklüğünde alan kül oldu. 20 yılda yanan orman alanı kadar alan sadece son 3 yılda yanmış. Orman yangınları artarken yangın için ayrılan bütçe azalmış. 2022 yılında yangınla mücadele için 12 milyar 384 milyon TL harcama yapılırken bu yıl bu rakam 10 milyar TL düzeyine inmiş. Personel sıkıntısı var. Bir yangın söndürme aracında 5-6 işçi olması gerekirken 1-2 işçiyle yangına gidiliyor. Bu nedenle etkili bir ilk müdahale yapılamıyor.

BU VATAN HEPİMİZİN VATANIDIR

Bütün bunları TBMM’de konuşmamız lazım. Ormanlarımız cayır cayır yanarken meclisin tatil yapması vicdanları yaralıyor, saygınlığını azaltıyor. Muhalefet “meclis açılsın” diyor, iktidar açtırmıyor. İktidar, muhalefeti meclis faaliyetlerinden dışlamayı siyaset sanıyor. Orman demek vatan demektir. Bu vatan hepimizin vatanıdır. Hiçbir siyasi parti farkı gözetmeden TBMM olarak ormanları sahiplenmemiz gerekir.

DOĞAYI TÜKETMEYELİM TÜRKİYE’Yİ İHYA EDELİM

Buradan çağrıda bulunuyorum. TBMM’ni açın, ormandaki yangınları, mutfaktaki yangınları konuşalım. Ormanlarımızı Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı olmaktan çıkaralım. Bu bakanlık tarıma mı baksın? Hayvancılığa mı baksın? Gıdaya mı baksın? Ormana mı baksın?

Orman Bakanlığını eskiden olduğu müstakil bir bakanlık haline getirelim. Orman politikalarımızı gözden geçirelim. Kalıcı planlar devreye sokalım. Deprem ve Afet Bakanlığı kuralım. Orman yangınları bu bakanlığın sorumluluğunda olsun. Milletvekili Sarıgül, Yangınların yüzde 90’ı insan kaynaklı olduğuna göre, orman yangınıyla mücadeleyi yangın çıkmadan önce yapalım. Aklımızı başımıza alalım. Toprağın, havanın, suyun ve hayatın değerini bilelim. Doğayı tüketmeyelim Türkiye’yi ihya edelim. Dedi.