Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Başbağlar katliamının izleri müzede sergileniyor

Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 31 yıl önce teröristlerce kurşuna dizilerek ve yakılarak hayatının kaybeden 33 sivil vatandaşın acısı tazeliğini korurken, katliama ait izler köyde inşa edilen müzede sergileniyor.

Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı

Başbağlar Köyü’nde 2013 yılında açılan müzede, yaşları 13 ile 74 arasında değişen ve 5 Temmuz 1993’te teröristler tarafından katledilen 33 vatandaşın anısı yaşatılıyor. Müzenin girişinde katledilenlerin isimlerinin yer aldığı pano bulunuyor ve hain saldırıda yaşamını yitirenlerin fotoğrafları ile giysi, tespih, tarak ve ayakkabı gibi günlük kullandıkları eşyalar sergileniyor.

Başbağlar katliamının izleri müzede sergileniyor

Başbağlar Köyü Muhtarı Ali Akpınar; 5 Temmuz 1993 pazartesi günü akşam namazının kılındığı esnada, Siyonist ve emperyalistlerin taşeronu olan, vatan, millet ve din düşmanı, insanlıktan nasibini almamış hain bölücü teröristler tarafından köyümüze düzenlenen baskında 28 kişi kurşuna dizilerek 1’i kadın 1’i çocuk olmak üzere 5 kişi de evleri ile birlikte yakılarak şehit edilmişlerdi. Ayrıca köyümüzün camisi, ilkokulu, imamevi, öğretmen lojmanı, mahalle ve köy odası olay günü köyde bulunan 4 araç ve 210 hanenin 191 hanesi yakılıp yıkıldı.

5 TEMMUZ 1993 AKŞAMI BAŞBAĞLAR ZULMÜN HER TÜRLÜSÜNÜ YAŞADI

Yaşadığımız bu katliamın üzerinden 31 yıl geçmesine rağmen 1 tane sanık dahi bulunamamıştır. Netice itibariyle adalet tecelli etmemiştir. Başbağlar’ın failleri için ilahi adaletin tecelli edeceği güne inancımız sonsuzdur. 11. Cumhurbaşkanlığı döneminde incelemeye alınan ve akamete uğrayan Başbağlar Davası’nın yeniden Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu tarafından incelenmeye alınması hususunu Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a arz ve talep ediyoruz. Ayrıca TBMM’de 1993 olayları kapsamında Başbağlar Katliamı’nın incelenmesi için meclis komisyonu kurulmasını talep etmekteyiz. Köyümüzde gerçekleşen bu soykırımın unutulmaması, gelecek nesillere aktarılması ve kalıcı olması için Kültür Bakanlığımızdan beyaz perdeye aktarılmasını da talep ediyoruz” dedi.

Başbağlar katliamının izleri müzede sergileniyor
Başbağlar katliamının izleri müzede sergileniyor