Hacı Salim Necmettin Ünal İlim Kültür Dayanışma ve Hayra Hizmet Vakfı hizmete başladı

Nisan Ayı itibariyle resmi olarak hizmet vermeye başlayan Erzincan Hacı Salim Necmettin Ünal İlim Kültür Dayanışma ve Hayra Hizmet Vakfını ziyaret eden Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk dili ve Edebiyatı öğretim üyesi Doç. Dr. Oguzhan Aydın; vakıf kültürü ilk insan Âdem Aleyhisselama dayanıyor” dedi.

Hacı Salim Necmettin Ünal İlim Kültür Dayanışma ve Hayra Hizmet Vakfı hizmete başladı

Vâkıfın kuruluşu ile ilgili bilgi veren Erzincan Hacı Salim Necmettin Ünal İlim Kültür Dayanışma ve Hayra Hizmet Vakfı yönetim kurulu başkanı Necmettin Ünal açıklamasında; 04.04.2023 yılında vakfımızı kurduk. Kültür bakanlığı Vakıflar genel müdürlüğünce resmi gazetede yayınlanarak resmi olarak yürürlüğe girdi. Erzincan ilimizde mevcut vakıflarımıza bir vakıf daha eklenerek hizmet vermeye başlayacak. Vakfımızın hizmete başlaması dolayısıyla Doç. Dr. Oğuzhan Aydın hocamız vakfımızı ziyarete geldiler. Bundan sonra bizlerde vakfımızın çatısı altında ihtiyaçlı ailelere, okumak isteyen ihtiyaçlı öğrencilere destek olmak, seminer ve konferanslar düzenlemek suretiyle Erzincan halkımıza faydalı olmak istiyoruz. Önümüzde ki süreçte vakfımızın vakıf senedinde yazılı olan çalışmalar doğrultusunda çalışmalarımız hızlandırılacak. Ziyaretlerinden dolayı Doç. Dr. Oğuzhan Aydın hocamıza da teşekkür ederim” dedi.

Ziyareti ve Vakıflar ile ilgili konuşan Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk dili ve Edebiyatı öğretim üyesi Doç. Dr. Oguzhan Aydın; . Bizim medeniyetimiz, kültürümüz, bizim dinimizde kendisi için değil bir başkasının ferahı için kendini feda eden ihsan sahibi olma anlayışı var” dedi.

Aydın konuşmasının devamında; İlk insan Hz. Âdem A.S ’den itibaren vakıf kültürü bütün dünyayı tesiri altına almış, insanlardan hayvanlara varıncaya kadar yardım etme anlayışını, sadakayı cariye kültürünü geliştirmiş. Hz. Davut A.S’ın başlattığı, Hz. Süleyman’ın tamladığı, Kudüs’ü Şerif ve Mescid-i Aksa’yı Ümmeti Muhammed’e vakfetmiş. Hz. Süleyman A.S Mescid-i Aksa’yı yaptıktan sonra Allah’tan 3 niyazda bulunmuş, Birincisi Yarabbi bana öyle bir saltanat ver ki benden önceki ve sonrakilere verilmiş olmasın. Allah Süleyman A.S’ın duasını kabul etti. İkincisi Allah’ım bana adalet ile hükmetmeyi nasip et duası ve Allah bu duayıda kabul etti. Üçüncü duası da Yarabbi Kim senin rızan için yaptırdığı Mescid-i Aksa’ya gelir 2 rekât namaz kılarsa onu annesinden doğduğu gün gibi pürü pak eyle der ve Allah bu duasını da kabul eder. Peygamberimizin ve bizlerinde atası olan Hz. İbrahim A.S bir peygamber olmasının yanında bir vakıf insanı. Hiçbir zaman sofrasında tek başına yemek yememiş. Sofrasını paylaşmış, evini paylaşmış, gönlünü paylaşmış ve İli Cihan serveri Peygamberimize gelinceye kadar bütün peygamberler bir vakıf hayatı yaşamış. Kendilerini vakfetmiş, mallarını vakfetmiş, gönüllerini vakfetmişler ve insanlığın kurtuluşuna vesile olmuşlar. Resulullah efendimiz zaten ömrünü ve bütün mallarını vakfederek geçirmiş. Peygamberimizin eşleri Hatice annemiz kadınların en önde gideni vakıf kadınlarından biri. Çünkü bütün mal ve mülkünü İslam uğruna vakfetmiş biri. Bundan sonra Emevilerde, Abbasilerde, Mengüçlülerde, Eyyübilerde, Selçuklularda, Osmanlılarda ve Türkiye Cumhuriyetinde yapılan vakıf çalışmaları dikkat çekiyor. Osmanlı vakıflarına baktığımızda Karıncayı koruma vakfı var, kuşları koruma vakfı var, insanları evlenemeyen gençleri evlendirme vakıfları var, hastalıklara dücar kalmış hasta insanları tedavi ettirme vakıfları var. Bizim medeniyetimiz, kültürümüz, bizim dinimizde kendisi için değil bir başkasının ferahı için kendini feda eden ihsan sahibi olma anlayışı var. Dolayısıyla bizler geçmiş ecdadımızı daima yâd ediyoruz.

Bugün burada Erzincan’dayız. Erzincan’ımızda güzel yurdumuzda onlarca vakıf var. Yeni vakfımızda Necmettin Ünal abimizin babası Hacı Salim Necmettin Ünal İlim Kültür Dayanışma ve Hayra Hizmet Vakfı. Bu vakfımızda talebeler okutulacak, fakirleri giydirecek, yoksulları doyuracak ve inşallah Külliyeler yaptıracak, medreseler yaptıracak ve birçok insan ve evladımızın okumasına vesile olacak. Necmettin Ünal abimiz gibi birçok insanımızın ve zenginimizi vakıf insanı olmasını temenni ediyorum. Ne kadar çok vakıf geleneğimiz derinleşir, zenginleşirse toplumumuzda o kadar huzura kavuşur. Bu vesile ile bütün vakıf insanlarına, geçmişten günümüze ilmiyle irfanıyla, malıyla mülkiyle kendisini adeta vakfeden şanlı ecdadımızın önünde saygıyla eğilirken gelecek kuşaklara da bu vakıf insanlarının örnek olasını temenni ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Necmettin Ünal tarafından ziyaret nedeniyle Doç. Dr. Oğuzhan Aydına günün anısına bakır tabak hediye edildi.

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sağlık Haberleri