Atık malzemeden maket mahalle kurdu

Karayollarında görevli Birkan Söyleyici, dışarıdan ve marangozlardan topladığı atık malzemeleri, evinin bodrumuna kurduğu atölyede her biri birbirinden farklı maket evler inşa ediyor.

Atık malzemeden maket mahalle kurdu

Küçük kızının oyuncak ev isteği üzerine kendi imkânlarıyla evinin bodrum katını atölyeye çevirerek atık malzemelerle maket ev yapmaya başlayan Birkan Söyleyici yapılan yayınlarda Erzurum ve çevre illerden ilgi gördüğünü fakat Erzincan’da ilgi görmemesinden dolayı sitemini dile getirdi.

ÇÖPE ATILAN ATIK MALZEMELERİ KULLANARAK BU EVLERİ YAPTIM

Yaptığı evleri sergiye çıkarmak istediğini belirten Söyleyici, “Bu çalışmaya kızımın benden bir tane oyuncak ev istemesi üzerine başlattım. Daha sonra tamamen kullanılmayan, çöpe atılan atık malzemeleri kullanarak çok farklı modellerde bu evleri yaptım. Kendime evimin bodrumunda küçük bir atölye kurdum. Planlı projeli başlanmış bir iş değildi bu, çünkü göründüğü gibi hiçbir ev birbirine benzemiyor.” dedi.

KIZIMIN FİKİRLERİNİ ALIYORUM

Marangozların çöpe attıkları, kullanmadıkları ağaçları ve ahşap malzemeleri toplayarak atölyesine getirdiğini ifade eden Söyleyici, “Elimdeki topladığım malzemelere göre çalışıyorum. Kızımın fikirlerini alıyorum. Çünkü bunlar tamamen hayal ürünü. Yaptığım evlerin boyutuna ve işçiliğine göre bir 1-3 ay arasında bir evin yapımını tamamlıyorum. Boş zamanlarımı evde oturmak yerine kurduğum atölyede hobi olarak farklı modellerde bu evleri yapıyorum ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum.” diye konuştu.

Yaptığı işin tamamen atık malzemelerden olduğunu ve hayal olarak kurduğu projeleri el emeği göz nuru olarak oluşturduğunu söyleyen Söyleyici; Farklı kanallarda ve yerelde benimle irtibata geçerek haber yapan gazeteci arkadaşlarıma bu eserlerimi tanıttığı için teşekkür ediyorum. Erzurum’dan yaptığım iş ile ilgili ders vermemi bile istediler. Ben Erzincan’da bu eserlerimin tanıtılması ve sergilenmesini istiyorum. İl Protokolümüzden biraz ilgi istiyorum” ifadelerine yer verdi.

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sağlık Haberleri