Önce ÖSS birincisi, sonra bakan yardımcısı

2000 yılında, ÖSS birincisi olduğunu köyde harman yaparken öğrenen Oruç Baba İnan, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığı'na atandı.

Önce ÖSS birincisi, sonra bakan yardımcısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan, bakan yardımcılarının atandığı Resmi Gazete'de öyle bir isim vardı ki gerçek bir başarı hikayesini anlatıyordu.

HARMAN YAPARKEN BİRİNCİ OLDUĞUNU ÖĞRENDİ

2000 yılının ÖSS Sözel bölümü birincisi Oruç Baba İnan, memleketi Konya'da harman yaparken ÖSS birincisi olduğunu öğrenmiş ve büyük sevinç yaşamıştı.

"KÖYLÜ ŞAMPİYON"

İnan'ın başarısı o dönemde gazetelerin dikkatini çekmiş ve "Köylü Şampiyon", "ÖSS Şampiyonu tarladan çıktı" gibi manşetler atılmıştı.

ÜNİVERSİTEYİ ZORLUKLAR İÇİNDE OKUDU

Bu başarısıyla Boğaziçi Üniversitesi'ni kazanan İnan, üniversite döneminde de zorluklar içinde okumuş ve öğrenimini sürdürebilmek için lise öğrencilerine özel dersler vermek zorunda kalmıştı.

23 YIL SONRA BAKAN YARDIMCISI OLDU

Kısıtlı imkânlara rağmen, ÖSS birincisi olan İnan, tam 23 yıl sonra bakan yardımcısı oldu. Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararlarına göre İnan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı görevine getirildi.

İnan'ın bakan yardımcılığı görevine getirilmesi memleketi Konya'nın Yunak ilçesi Çayırbaşı Mahallesi'ndeki hemşerilerine büyük sevinç yaşattı. İnan'ın başarısı, Türkiye'deki fırsat eşitliğinin sembolü oldu.

Kaynak: AJANS HABER

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sağlık Haberleri