Erzincan AK Partiden İsrail’e Tepki

AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı tarafından İsrail ve Filistin arasındaki çatışmaya ilişkin 81 il teşkilatında eş zamanlı gerçekleştirilen basın açıklamasında AK Parti Erzincan il Başkanı Mehmet Cavit Şireci açıklamalarda bulundu.

Erzincan AK Partiden İsrail’e Tepki

AK parti Erzincan İl Başkanlığı tarafından İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik ablukası ve saldırılarına yönelik il binasında yapılan açıklamaya, AK Parti Erzincan İl başkanı Mehmet Cavit Şireci, Kadın Kolları başkanı Av. Rahşan Külünk, Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Yılmaz, AK Parti Ana Kademe İnsan Hakları Birim başkanı Melek Aydın Aksaray katıldı.

  Açıklamayı yapan AK Parti Erzincan İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci, "İsrail'in, 10 Ekim 2023'te ilan ettiği abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları sonucunda, çocuk, genç, yaşlı ve kadın erkek 700'ü aşkın kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. Dünya, İsrail tarafından Gazze Şeridi'ne yönelik devam eden ablukanın altında yaşayan masum sivillerin acılarını görmektedir. İsrail'in Gazze'ye uyguladığı bu abluka, uzun yıllardır devam eden bir insan hakları ihlali ve insani krizin sonucu oluşmuştur." dedi.

Gazze halkının yaşam koşullarının her geçen gün daha da kötüleşmekte olduğuna vurgu yapan Şireci, "İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'nde yaşayan insanlar, temel ihtiyaçlara erişimlerinin sınırlanması, elektrik ve su kesintileri gibi ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Ayrıca, Gazze'de ibadethaneler, hastaneler, okullar, hepsi acımasızca vurulmaktadır. Bu durum, masum sivillerin hayatlarını tehdit etmektedir. Ateşe benzin dökmenin, hele hele sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef almanın kimseye bir faydası olmayacaktır. Gazze Şeridi'ndeki ablukanın sonlandırılması ve Gazze halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesi için uluslararası toplumun çabalarını artırması gerekmektedir. Gazze halkı, barış ve adalet isteğiyle direnişini sürdürmektedir."

"SİVİL YERLEŞİMLERİ HEDEF ALMAYI DOĞRU BULMUYORUZ"

Şireci, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da girişimleriyle uluslararası toplum, Gazze'deki insanların temel haklarına saygı gösterilmesi ve onların daha iyi bir geleceğe sahip olmaları için gereken adımları atmaya davet edilmektedir. 1967 sınırları temelinde bağımsız ve coğrafi bütünlüğe sahip, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti'nin hayata geçirilmesi gerekmektedir." dedi ve şöyle devam etti: "Bu konuda geç kaldığımız her gün, maalesef bölgemiz çatışma, kan ve gözyaşı girdabından kurtulamayacaktır. Sivil yerleşimleri hedef almayı doğru bulmuyoruz. Savaşın da bir ahlakı vardır. Abluka uygulamaları savaş ahlakına uymamaktadır. Abluka savaş değil katliamdır. Sivilleri cezalandırmak kimseye kazandırmaz. Masumlar ölmesin, daha fazla kan akmasın. Bölgede etkili tüm aktörleri, barışın tesisi için sorumluluk almaya çağırıyoruz. Biz var olan gücümüz ve çıktığı kadar avazımızla daha adil bir dünyanın mümkün olduğuna dair inancımızı tüm meydanlarda söylemeye devam edeceğiz."ifadelerine yer verdi.

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sağlık Haberleri