Valisi Aydoğdu'dan "Türk Dil Bayramı" Mesajı

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu Türk Dil bayramını kutladığı mesajında; Türkçe, bizleri birbirimize bağlayan, düşüncelerimizi paylaşmamızı sağlayan ve ruhumuzun en derin köşelerini ifade etmemize olanak tanıyan canlı bir köprüdür” dedi.

Valisi Aydoğdu'dan "Türk Dil Bayramı" Mesajı

Vali Aydoğdu mesajında şunları kaydetti; Tarihte dilinin gelişmesi önündeki engelleri kaldıramayan milletlerin kimliğini de kaybettiğini görürüz. Yaşadığımız coğrafyada bir ideal etrafında birleşen toplulukları millet yapan en önemli unsur dil bilincidir. Özgür olmayan, başka milletlerin sömürgesi durumunda olan milletlerin kimliğini dolayısıyla da dillerini kaybettiği unutulmamalıdır. Türkçenin bu denli gelişmiş olmasında, tarih boyunca hiçbir

Siyasi gücün ya da bir işgalci devletin etkisinde kalmaması etkili olmuştur.

Bugün Türkçenin büyük bir özgüvenle dünya dilleri arasında olduğunu söylerken sanatçılarımızın dilimizin gelişmesindeki katkılarını unutmamak gerekir. Yunus Emre’yi “Bizim Yunus” yapan Türkçenin temiz, berrak hâlini dizelere taşımasıdır. Refik Halit’i “Memleket Hikâyecisi” yapan, dili kullanma gücüdür. Yaşar Kemal’i ölümsüz kılan dilimizin zenginliklerinden sayılan yerel söyleyişleri romanlarındaki kahramanlarının diline taşımasıdır.

Dedem Korkut'un bize bağladığı kökler, Yusuf Has Hacip'in bilgeliğiyle aydınlattığı zihinler ve Yunus Emre'nin sevgi dolu bakışıyla sarıp sarmaladığı gönüller... İşte bu derin miras, Türkçemizin damarlarında akıyor, bizleri bir araya getiriyor ve geleceğe taşıyor. Türkçe, sadece bir dil değil, aynı zamanda köklü bir tarihin, zengin bir kültürün ve ulu bir medeniyetin sesidir.

Türk Dil Bayramı, bu kıymetli mirası hatırlamanın, Türkçenin değerini kutlamanın ve dilimizin bize verdiği kimlikle gurur duymanın bir zamanıdır. Türkçe, bizleri birbirimize bağlayan, düşüncelerimizi paylaşmamızı sağlayan ve ruhumuzun en derin köşelerini ifade etmemize olanak tanıyan canlı bir köprüdür.

Bu özel gün vesilesiyle, Türkçemizin ebediyen yaşaması, gelişmesi ve yüksek düşüncenin, sevginin ve karşılıklı saygının bir sembolü olarak kalmasını temenni ediyorum. Türk Dil Bayram’ımız kutlu olsun; dilimizin, kültürümüzün ve kimliğimizin her daim farkında olarak bu zengin mirası gelecek nesillere taşımamızı umuyorum” ifadelerini kullandı.

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sağlık Haberleri