Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kemaliye’de Ahmet Kutsi Tecer Kültür Evi ziyaretçilerini nostaljik bir yolculuğa çıkartıyor

Erzincan’ın Kemaliye (Eğin) ilçesine bağlı olan Apçağa köyünde yer alan Ahmet Kutsi Tecer Kültür Evi’ni her yıl yerli ve yabancı binlerce turist ziyaret ediyor.

Erzincan’ın Kemaliye (Eğin) ilçesine

Ahmet Kutsi Tecer’in “Orda Bir Köy Var Uzakta” isimli şiirini ithaf ettiği Apçağa köyünde bulunan Ahmet Kutsi Tecer Kültür Evi ziyaretçilerini adeta nostaljik bir yolculuğa çıkartıyor.

Erzincan’ın Kemaliye (Eğin) ilçesine bağlı olan Apçağa köyünde köy meydanının girişinde yer alan Ahmet Kutsi Tecer Kültür Evi ile kırsal kültür mirasının özgün haliyle korunması, köy arşivinin kurulması, köy kütüğüne bağlı önemli bilim ve devlet insanlarının eser ve eşyalarının sergilenmesi amaçlanıyor.

Ahmet Kutsi Tecer Kültür Evi’nde gönüllü görev yapan Azra Nur Aydınlık Kültür Evi’nin Ahmet Kutsi Tecer’in kendi evi olmadığını belirtti.

Kültür Evinin Ahmet Kutsi Tecer’in anısına 10 yıl önce sıfırdan yapıldığını belirten Azra Nur Aydınlık; Burada Ahmet Kutsi Tecer’in kullandığı eşyalar ve köylü halkın bağışladığı yöresel kıyafetler, yöresel eşyalar bulunmakta. Ahmet Kutsi Tecer “Orda Bir Köy Var Uzakta” şiirini de Apçağa Köyü için öğretmenlik yaptığı dönemde ele almış. O meşhur şiir Erzincan’ın Kemaliye İlçesi Apçağa köyüne ait” dedi.

Aydınlık, ziyaretçi sayısının her geçen yıl katlayarak arttığını turların uğrak yeri haline geldiğini belirterek, ziyaretçiler aynı zamanda anı defterine duygularını ifade eden düşüncelerini de yazıyorlar” dedi.