Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kemah’ta 800 yıllık olan Bey Camii, ibadete açıldı

Erzincan Kemah ilçesinde yapılan çalışmalar sonrasında Kemah Kalesi ışıklandırılması ve Kemah kalesi içerisinde bulunan yaklaşık 800 yıllık olduğu tahmin edilen Bey Cami restore edilerek hizmete açıldı.

Erzincan Kemah ilçesinde yapılan

Erzincan Merkeze 50 kilometre mesafede bulunan Kemah ilçesi tarihi ile adından söz ettiriyor. Tarihi Kemah Kalesi içerisinde bulunan ve Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de bahsettiği, 1080 yılında inşa edilen, yapılan kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkarılan Bey Cami Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu ve il protokolünün de katılımı ile açılışı gerçekleştirildi.

Erzincan İl Müftüsü Muharrem Gül tarafından yapılan duanın ardından kısa bir hayırlı olsun konuşması yapan Vali Aydoğdu; çalışmalarda emeği olan destek verenlere teşekkür ederim. Tarih bugün yaşanıyorsa tarihtir. Geleneklerimiz, göreneklerimizi, medeniyetimizi bugünkü nesillere aktaracağız, onlarda gelecek nesillere aktaracaklar. Bu gün burada tarihimize sahip çıkmanın gururunu yaşıyoruz. Burada bütün kurumlarımız bir araya gelerek Bey Camimizin restorasyonunu yapmışlar. Bizlerde bugün burada ibadete açıyoruz. Bizler bir olarak birlik olarak birbirimizi ötekileştirmeden değerlerimize kültürümüze sahip çıkarak geleceğimize ve bizlerden sonra geleceklere de güzel bir miras bırakmış olacağız. Allah hayırlı eylesin ifadelerine yer verdi.

800 YILLIK OLDUĞU TAHMİN EDİLEN BEY CAMİ TARİHCESİ

Tarihi Kemah Kalesi içerisinde bulunan ve Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de bahsettiği, 1080 yılında inşa edilen, yapılan kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkarılan Bey Cami projesinin ihalesi gerçekleşti. Yaklaşık maliyeti 2 milyon 500 bin TL olan ihale,  5 Temmuz 2021 tarihinde imzalandı.

TARİHİ KAYITLARDAN YOLA ÇIKILARAK ASLINA UYGUN İNŞA EDİLDİ

Kent merkezine 50 kilometre uzaktaki ilçede hâkim bir tepede kurulan Kemah Kalesi’nde, 2010 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü koordinesinde başlatılan kazı çalışmalarında kalıntılarına rastlanan Bey Camisi’nin yeniden ayağa kaldırılması çalışmalarına hız verildi.

TARİHİ KEMAH KALESİ

Kemah Kalesi’nin tarihte önemli bir yeri vardır. Doğal yapısı gereği savunmaya çok elverişli olduğundan, tarihte hep vazgeçilmez olmuştur. Kimler tarafından ve hangi tarihte yapıldığı kesin olarak bilinmemekle birlikte, Milattan Önce 205 yıllarında Arzaklılar tarafından yapıldığı kimi kaynaklarda dile getirilir. Son yıllarda Erzurum Atatürk Üniversitesi tarafından tarihi kale de arkeolojik kazı çalışmaları yapılmaktadır. Bazı bölümlerinin restorasyonu tamamlanan Kemah Kalesi ziyarete açılmıştır. Ünlü Türk seyyahı Evliya Çelebi Seyahatnamesinde (17. yüzyıl) Kemah Kalesine önemli bir yer ayırmış ve kalenin sağlamlığını dile getirmiştir.