Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Erzincan’da Aşıkların atışması büyük alkış aldı

Erzincan Valiliği himayelerinde gerçekleştirilen yaz etkinlikleri kapsamında Dört yol Cumhuriyet Meydan’ında farklı illerden gelen aşıkların atışması büyük ilgi gördü.

Erzincan Valiliği himayelerinde gerçekleştirilen

Programa, Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, AK Parti milletvekili Süleyman Karaman, il Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal, Gençlik ve Spor İl Müdürü Volkan Burak Mumcu, İl Kültür Müdürü Oğuzhan Yılmaz, kamu kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Düzenlenen etkinlikte Ozan Nihat Sönmez, Aşık Mustafa Aydın, Ozan Baki Çetin, Aşık Nurhani, Aşık Yaşar Demiroğlu ve Aşık Zakir Tekgül çalarak yapmış oldukları atışmalar ile katılımcılara unutulmaz bir gece yaşattılar.

Program sonrasında Aşık Yaşar Demiroğlu programa davet edilmelerinden dolayı Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu ve Kültür Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür etti.

MUHTEŞEM BİR RESİTAL YAPTILAR

Düzenlenen program ile ilgili konuşan Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu; Bu akşam bu yağmur altında muhteşem bir gece yaşadık. Anadolu’nun değişik yerlerinden halk saz şairleri buradaydı. Muhteşem bir resital yaptılar. Allah hepsinden razı olsun. Kültürün taşıyıcı dili, aynı zamanda bizin folklorumuz, halk içerisindeki kelimelerimiz, cümlelerimiz, türkülerimiz, geleneklerimiz ve göreneklerimiz, halk atışmalarımız bugün 2 saat boyunca Anadolu’nun en meşhur, en kadim şairlerinden çok güzel dinletiler dinledik.

ERZİNCAN BUGÜN İSTİSNAİ BİR GECE YAŞADI

Erzincan bugün gerçekten istisnai bir gece yaşadı. Bizim bütün amacımız halk türkülerimizi, halk şairlerimizi yeni nesillere tanıtmak, kültür birikimini bugünden yarına aktarmak. Bugün de bunun en güzel numunesini gördük. Bu geceden dolayı buradan bütün üstatlara çok teşekkür ediyorum.

ŞAİRLERİMİZ GENÇLERLE BULUŞACAK

Eylül ayından itibaren 16 okulumuzda müzik sınıfı açtık. Burada olan halk şairlerimizi de, orada bu geleneği gençlerimize ilkokuldan itibaren aşılamaya gayret edeceğiz böyle bir projeyi de hayata geçirdik. Burada bulunan Milletvekilimize ve katılımcılara özellikle teşekkür ediyorum. Bu yağmura rağmen alanı terk etmediler sonuna kadar bu güzellikleri izlediler. Anadolu’muzun farklı illerinden gelen şairlerimizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum. İnşallah Ağustos ayında biz Erzincan dışında yaşayan hemşerilerimizi Erzincan’a 8 gün davet edeceğiz. 8-24 sloganla yola çıkıyoruz. Burada bu meydanda 8 ilçemiz olduğu için her ilçemizin her gün bir güzelliğini burada paylaşacağız. İnşallah bu sanatçılarımızı o günde davet edecek ve Erzincan halkımızla buluşturacağız” dedi.

Aşıkların atışmasını heyecanla izlediklerini ve lise öğrencisi olduklarını ifade eden gençler, ilk kez böyle güzel bir program izlediklerini ve bu tür programların devam etmesini istediklerini belirttiler.