Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Aktürk, “CMK ücret tarifesi, mesleğin onuruyla bağdaşacak şekilde iyileştirilmelidir

Erzincan Baro Başkanı Âdem Aktürk, “CMK ücret tarifesi, mesleğin onuruyla bağdaşacak şekilde iyileştirilmelidir” dedi.

Erzincan Baro Başkanı Âdem

Aktürk konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “CMK sistemi; müdafi seçebilecek durumda olmayan şüpheli, sanığa ve vekil seçebilecek durumda olmayan mağdura hukuki yardımda bulunması için; Baro tarafından ücreti Bakanlık tarafından karşılanan bir avukat atama sistemidir. Adalet Bakanlığının yayınladığı 2023 Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre, bir avukatın Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki özel bir dosya için müvekkilinden en az 17 bin 400 TL ücret alıp buna göre makbuz düzenlemesi gerekir. Fakat aynı Adalet Bakanlığı, Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki bir dosyaya CMK sisteminden Baronun bir avukatı görevlendirmesi durumunda; vergiler dahil (yüzde 20 KDV ve yüzde 20 Stopaj) 4 bin 451 TL ödeme yapar. Vergileri çıkarınca, avukata kalan net ücret 2 bin 968 TL’dir. Asliye Ceza Mahkemesinde ödenen 2 bin 481 TL olup vergiler çıkarınca avukata kalan net ücret bin 654 TL’dir. Ayrıca bu dosyalar ortalama 4-5 yıl, hatta bazen daha fazla sürmektedir.

Bir avukatın bu süreçte onlarca kez adliyeye gitmek zorunda kaldığını da belirtmemiz gerekir. Yol, yemek vs. masrafını da ekleyip alınan tutardan düşersek, avukata bu tutardan geriye bir şey kalmadığı ortadadır. Bir avukat özel olarak aldığı dava ile ilgili dosyada, müvekkili beraat ederse Asliye Ceza Mahkemesinde 9 bin 200 TL, Ağır Ceza Mahkemesinde 17 bin 400 TL vekalet ücretine hak kazanır. Fakat CMK görevlendirmesinde müvekkiliniz beraat etse ekstra 1 TL’ye dahi hak kazanamazsınız, ücret alamazsınız. Soruşturma görevine gelecek olursak; Avukat emniyette ifadeye katılacak, sonrasında savcılıkta bir daha ifadeye katılacak, sonra Sulh Ceza Hâkimliğinde duruşmaya katılacak, çıkan karara göre bir de itiraz dilekçesi düzenleyip gönderecek. Bu saydığım süreç en iyi ihtimalle bir gününüzü alacak, hepsi için toplam net ücret 965 TL alacaksınız sadece. Peki, avukata bu ödeme ne zaman yapılıyor? Yerine göre değişmekle beraber 1 ay ile 8 ay arasında değişen sürelerle ödeme yapılmaktadır. Enflasyonist bir ortamda bu ücretlerde eriyip gidiyor. Ve bunun için de bir sürü evrak hazırladıktan sonra onaylatıp teslim etmeniz gerekmektedir.

İşin sonucuna gelecek olursak, asgari ücretle 11 bin 400 TL çalışan bir vatandaşa devletin aynı işi verip karşılığında vergiler dahil 2 bin TL ödeme yapmasını hangi vatandaş kabul eder? Savunulmak anayasal bir hak, sosyal Devletin de bu konularda görev ve sorumlulukları mevzuatta açıkça düzenlenmiştir. CMK Ücret Tarifesi; mesleğin onuru ile bağdaşacak ve avukatların bugüne kadar hissedilen enflasyon karşısında yaşadıkları kayıpları telafi edecek şekilde iyileştirilmelidir” ifadelerine yer verdi.