Tekcan; Halkımız ile devletimizin arasında köprü olduk, olmaya devam edeceğiz

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu yönetim kurulu üyesi ve Erzincan Kazım Karabekir Mahallesi Muhtarı Oğuz Tekcan Muhtarlar gününde yayınladığı mesajında tüm muhtarların gününü kutladı.

Tekcan; Halkımız ile devletimizin arasında köprü olduk, olmaya devam edeceğiz

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın davetlisi olarak Ankara’da bulunan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu yönetim kurulu üyesi ve Erzincan Kazım Karabekir Mahallesi Muhtarı Oğuz Tekcan tüm muhtarların gününü kutladı. Tekcan yayınladığı mesajında; Bu yıl 9. Kutladığımız bu günün ‘Muhtarlar Günü’nün ilan edilmesinde başta Cumhurbaşkanımıza, Hükümetimize, Gazi Meclisimize, İçişleri Bakanlığımıza ve genelgenin yayınlanmasında Emeği geçen Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanımıza ve Değerli Yönetim Kuruluna Şükranlarımızı ve Teşekkürlerimizi sunuyoruz. Fakat bizim için anlamlı olan bu günü kutlarken dünyada Filistinli Müslüman Kardeşlerimize yapılan zulmü kınıyor ve en kısa sürede islam alemi ile birlikte tüm dünyaya barış ve huzurun gelmesini temenni ederim.

Bugün bakıldığında 98 yıllık köy kanunu ve 78 yıllık mahalle kanunu ile sorunlara çözüm üretmeye çalışan bir Muhtarlık müessesesi görüyoruz. Demokrasinin kılcal damarları olan Muhtarların bu özel gününde kısa da olsa diğer sorunlarına değinmek gerektiği düşüncesindeyim.

Dolayısıyla;

Muhtarın mahalleyi ilgilendiren konuların görüşüldüğü ihtisas komisyonlarına katılması sağlanmalı ve bu komisyon kararlarında muhtarlara oy hakkı tanınmalıdır. 5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda değişiklik yapılarak muhtarlar tarafından düzenlenecek belge ile adres kayıt işlemlerinin yapılması sağlanmalıdır. Köy ve mahalle kanunu yenilenmelidir. Mekânsal adres kayıt sistemi ve Soybis sistemi vatandaşlık hizmetleri genel müdürlüğü kullanıma açılmalıdır. Bu saydığımız sorunlar, bugün Muhtarlık müessesesinin içinde bulunduğu ciddi sorunlardır. Çünkü temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyetindeki Mühründen alan bu Müessese Siyasallaşmamış Tek Çözüm Merkezidir.

MUHTAR ‘ HALKIN GÖZÜNDE DEVLET DEVLETİN GÖZÜNDE HALKTIR.’ HALKIMIZ İLE DEVLETİMİZİN ARASINDA KÖPRÜ OLDUK OLMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ.

1829’dan bugüne kadar varlığını çok zor koşullarda devam ettiren ayrıca Görevi başında Şehit edilen Muhtarlarımıza ve Tüm Şehitlerimize Cenap-ı Haktan Rahmet diliyorum. Son yıllarda Altın çağını yaşayan biz Muhtarlar için su ana kadar yapılanlarda başta Cumhurbaşkanımıza, İçişleri Bakanımıza, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanımıza ve Değerli Yönetim Kuruluna teşekkürler eder, Saygılarımızı sunarız. Tüm Muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyor. Başarılarının devamını diliyorum” ifadelerine yer verdi..

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sağlık Haberleri