TAGEM Ar-Ge proje tanıtım etkinliği düzenlendi

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM)’nün “TAGEM Vizyon 23 Belgesi” kapsamında, Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yürütülen Ar-Ge projelerinin tanıtımı amacıyla “Proje Tanıtım Günleri Etkinliği” düzenlendi.

TAGEM Ar-Ge proje tanıtım etkinliği düzenlendi

Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen etkinliğe; Vali Yardımcısı Yusuf İzci, Erzincan Belediye başkan yardımcısı Serkan Özger, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü İdari İşler ve Koordinasyon Daire Başkanı Birol Karadoğan, Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Doç. Dr. Davut Keleş, il protokolü ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından il müdürü İsmail Esmek yaptığı konuşmasında; görev itibariyle meyvecilik, sebzecilik, bağcılık, kuru fasülye, süs bitkileri, bitki sağlığı konularında eğitim ve hizmet vermektedir. Enstitüde 180 projelerinin kabul edildiğini ifade eden Esmek, halen devam eden proje sayımız ise 32” dedi.

Ardından konuşmasını yapan Bahçe Bitkileri Araştırmaları Daire Başkanı Doç. Dr. Davut Keleş; Bildiğiniz gibi ülkemiz birçok zenginliğe sahip, bunlardan bir tanesi de ekoloji. Bu ekolojimizde de çok değişik ürünlerimiz yetişmektedir. Bu ürünlerin değerlendirilmesi için enstitüler kurulmuştur. Bunun en güzel örneğini de Erzincan ilimizde görüyoruz. Araştırma enstitülerimiz farklı illere yayıldı. Burada o iklime has değişik meyve, sebze, süs bitkisi yetiştirilerek bölgenin ekonomisine ciddi katkılar veriyor. Bunda enstitülerin katkısı çok büyüktür” dedi.

Son olarak konuşmasını yapan Erzincan Vali yardımcısı Yusuf İzci; “Hızla artan dünyanın nüfusu ve maalesef gittikçe daralan tarıma elverişli araziler nedeniyle, birim alandan daha fazla ürün alma zorunluluğu hasıl olmuştur. Tarımsal üretimin arttırılması ve aynı zamanda üretilen ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması önemlidir. Erzincan ağırlık olarak tarım ve hayvancılığa dayalı bir ekonomiye sahiptir. Ürün yelpazesi olarak bitkisel ve hayvansal üretim noktasında bölgenin diğer illerine göre çeşitlilik arz eden Erzincan, üretim konusunda bölgemizde ön planda yer almaktadır. Ancak üretilen ürünlerin işlenmesi ve pazara arz edilmesi noktasında bazı problemler de mevcuttur. Kafkasya, Rusya ve Ortadoğu pazarlarına yakın olmasına rağmen tarımsal ürünlerin işlenemeyişi nedeniyle üreticilerimiz emeklerinin karşılıklarını alamamaktadır. Yatırımcıların bu alana ilgi duyması halinde, sektör Erzincan ekonomisinin lokomotifi olmayı sürdürecek ve terk edilen tarım arazilerinin tekrar ekonomiye kazandırılması ile genç nüfusumuza istihdam sağlanabilecektir.

Tarımsal üretimimizi arttırırken teknolojiyi kullanarak katma değerli, üreticinin gelirini ve refah seviyesini arttıracak çalışmaları, laboratuarlarıyla, analizleriyle birlikte çiftçimizi, üreticimizi aydınlatan mekanizmaları iyi çalıştırmamız gerekmektedir. Yapılan bilimsel çalışmaların sonuçlarının sahada uygulamaya aktarılması ile harcanan mesai, kullanılan kaynaklar daha da bir anlamlı hale gelecektir. Üretimin artırılmasına yönelik olarak doğa ile dost bir üretim için kaynaklarımızı en verimli biçimde değerlendirmek ve bunun sonucunda tarımsal ürünlerimizi ilimiz ve ülke ekonomisine katma değer olarak yansıtabilmek ve bu faaliyetleri sürdürülebilir hale getirmek hepimizin görevidir” diyaerk konuşmasını tamamladı.

Enstitü yetkilileri tarafından projelerin tanıtımının ardından, Meyve/Asma Genetik Kaynakları Araştırma Projesi ile üretimi yapılan elma, armut, üzüm, erik ve yöresel ürünlerin ikramı sonrası program sona erdi.

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sağlık Haberleri