Erzincan için yağmur, Fırtına ve kar uyarısı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) beklenen yağış ve fırtına nedeniyle yurt genelinde 41 il için turuncu, 31 il için ise sarı uyarı yayımladı. Erzincan kar yağışı beklenen iller arasında.

Erzincan için yağmur, Fırtına ve kar uyarısı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamanın ardından Erzincan Valiliğinden bir uyarı yapıldı.

ERZİNCAN'DA BEKLENEN KUVVETLİ SAĞANAK YAĞIŞLARA DİKKAT

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre; hafta sonu erken saatlerden itibaren Doğu Anadolu bölgesinde görülecek sağanak yağışların, kuvvetli güneyli rüzgar ve yer yer fırtına (40-70 km/saat) ile birlikte, Erzincan’da gece saatlerinden itibaren etkili olacağı, Bugün (Pazar) öğle saatlerinden sonra ise yağışların Erzincan çevresinde yer yer şiddetli (76-100 kg/m2) olacağı tahmin edilmektedir.

Yağışların, genel olarak yağmur ve sağanak, yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve yer yer yoğun kar şeklinde olması beklenmektedir.

Beklenen şiddetli yağış ve kuvvetli rüzgar ile birlikte meydana gelebilecek sel, su baskını, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.

Dün itibariyle gece soğuk hava ve sağanak yağışın etkili olduğu Erzincan’da yüksek bölgelerde Kar yağışı görülürlen Munzur Dağı, beyaza büründü.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan son bilgiler ve yapılan değerlendirmelere göre Erzincan ilinin de dahil olduğu kar yağışı beklenen iller: Bilecik, Bitlis, Erzurum, Gümüşhane, Ordu, Sakarya, Trabzon, Bartın, Karabük, Bingöl, Bolu, Bursa, Giresun, Hakkari, Kocaeli, Muş, Rize, Tunceli, Zonguldak, Bayburt, Şırnak, Yalova, Düzce.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2023, 18:20

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sağlık Haberleri