Aktürk; “İsrail Devleti, Gazze'de Savaş Suçu İşlemektedir”

Günden güne İsrail-Filistin savaşına tepkiler çığ gibi büyürken bir tepki de Erzincan Barosu başkanı Av. Adem Aktürk’ten geldi. Aktürk, savaş suçunun işlenmesine karşı tüm insanlığı ortak tepkiye davet ediyoruz” dedi.

Aktürk; “İsrail Devleti, Gazze'de Savaş Suçu İşlemektedir”

7 Ekim tarihinden itibaren İsrail ve Filistin arasında başlayan ve her geçen gün artarak devam eden çatışmaları büyük bir kaygıyla takip ettiklerini belirten başkan Av. Aktürk; İsrail’in Gazze’ye karşı gerçekleştirdiği bombalı saldırılar neticesinde en son edindiğimiz bilgilere göre  yüzlerce bebek ve çocuk olmak üzere binlerce sivil hayatını kaybetmiş ve binlerce sivil de yaralanmıştır. İsrail hükümetinin Gazze’ye karşı gerçekletirdiği bombalı saldırıların yanı sıra Gazze’nin her taraftan abluka altına alınması neticesinde uluslararası yardım kuruluşları tarafından gönderilen insani yardımların Gazze halkına ulaşmaması yine İsrail Hükümeti tarafından Gazze’deki elektrik ve suyun kesilmesi yaşanan insani dramın daha da artmasına neden olmaktadır. Gazze halkı günlerdir bombalı saldırılara maruz kalırken en temel ihtiyaç maddesi olan sudan da mahrum bırakılmıştır. Bombalı saldırılar sonucu Gazze kentinin altyapısı büyük bir zarar gördüğü için patlayan kanalizasyonlardan cadde ve sokaklara akan lağım suları nedeniyle birçok bulaşıcı hastalığın baş göstermesi an meslesidir. Hastanelerin boşaltılması ve elektrik kesildiği için tıbbi hizmet verilememesi yaşanan trajediyi daha da artırmaktadır.

GAZZE'DE TÜM DÜNYANIN GÖZÜ ÖNÜNDE İNSANLIK YOK EDİLMEKTE !

İsrail Devletinin bir haftadan beri Gazze’de gerçekleştirdiği saldırılarda bir devlet gibi değil bir terör örgütü gibi davranması uluslararası hukuku tanımadığını gözler önüne sermektedir.

İSRAİL DEVLETİ, GAZZE'DE SAVAŞ SUÇU İŞLEMEKTEDİR

Gazze’deki saldırılar nedeniyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları ihlal edildiği gibi savaş bölgelerinde ve işgal altında yaşayan sivilleri korumayı taahhüt eden 1949 tarihli Cenevre Sözleşmesi de ihlal edilmektedir. Gerek Gazze’de gerek Aşkelon’da gerekse dünyanın neresinde olursa olsun başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere sivillere yönelik gerçekleştirilen tüm saldırıları; saldırılar kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun en sert şekilde kınıyoruz. İsrail Devletinin bir haftadan beridir Gazze’de gerçekleştirdiği savaş suçunun sonlandırılması, uluslararası hukukun uygulanması; İsrail ve Filistin arasındaki sorunun adil, kalıcı ve kapsamlı bir şekilde çözümlenerek iki devletli yapının sağlanması açısından tüm insanlığı bu hususta ortak mücadeleye davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sağlık Haberleri