sağlık

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma hastanesinin Obezite Merkezi tarafından düzenlenen etkinlikle kadın hastalar kilo vermek için tenis oynayarak neşeli dakikalar yaşadılar. İlk kez tenis kortuna gelerek raketleri eline alan Erzincanlı kadınlar renkli görüntü oluşturdular.

sağlık

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nin desteğiyle Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği ile Obezite Merkezi tarafından gönüllü obezite hastalarına yönelik sportif etkinlik düzenlendi. Etkinlikte, Yanlızbağ Yerleşkesinde bulunan tenis kortuna gelen kadınlar önce ısınma hareketi yaparak tenis oynamak için hazır hale geldiler.

Tenis hocalarının nezaretinde raketleri alıp tenis oynayan kadınlar neşeli anlar yaşadı. Kilo vermek için tenisin güzel bir spor olduğunu kaydeden Elif Telli, ilk kez tenis kortuna gelerek tenis oynadığını belirtirken, etkinliğe katılan kadınlar etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek bu tür etkinliklerin devam etmesini istediler.

SPOR HAKKINDA FARKINDALIK OLUŞTURACAK BİR ETKİNLİK DÜZENLEDİK

Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Merkezinde görev yapan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emin Murat Akbaş, Hastalarımızdan gönüllü olanlarla beraber bir spor etkinliği yapmaya başladık. Yapmış olduğumuz spor etkinliği bir günde kilo verdirmeyi amaçlayan bir etkinlik değil. Hastalarımıza bir günde tenis öğreterek tenis sporcusu yapmayı amaçlayan bir etkinli de değil Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Şat’la, tenis hocalarımızla görüştük. Hastalarımızı böyle güneş altında sosyalleşip D vitamini depolayacakları, ruh halimizi düzeltecek spor hakkında da farkındalık oluşturacak bir etkinlik düzenledik. Hastalarımızla beraber tenis oynayarak eğlenceli dakikalar geçiriyoruz. Bir yandan kilo vermeye devam ederken hem bölgemiz, hem merkezimiz hem de emsal olan obezite merkezleri arasında bir ilki gerçekleştirerek hastalarımıza renkli, güzel, bol kahkahalı dakikalar sunuyoruz” dedi.

ONLAR ARTIK BİZİM HASTAMIZ DEĞİL ARKADAŞIMIZ

Dr. Nergiz Akbaş ise, “Bugün obeziteyle mücadele dâhilinde hastalarımızla böyle bir akran birlikteliği gerçekleştirmek istedik. İlk kez düzenlediğimiz tenis şenliğindeyiz. Zaten hastalarımızla her gün seanslarımız, sporlarımız mevcut merkezimizde ama obezitenin onların her türlü sportif etkinliği yapmalarına engel olmayacağını göstermek istedik. Sloganımız eğlenerek kilo veriyoruz, spor yapıyoruz mutluyuz. Amacımız sporun yaşam tarzı haline gelmesi. Burada sadece spor yapmıyoruz, D vitamini alıyoruz, atlıyoruz, zıplıyoruz, kemik erimesini önlüyoruz. Onlar artık bizim hastamız değil arkadaşımız” şeklinde konuştu.

TENİS SPORUNU TABANA YAYACAĞIZ

Tenis sporunu 7’den 70’e yaymak için, tenisin zengin sporu olduğu algısını yıkmak için çaba sarf ettiklerini kaydeden EBYÜ Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Şat’ta, “Erzincan tenis ile ilgili son zamanlarda güzel organizasyonlara ev sahipliği yaptı. Bugün de böyle bir etkinliğin içerisinde bulunmaktan memnun olduk. Tenis sporunu tabana yayacağız, hem obezite hastalarına hem gençlerimize iyi mesajlar vereceğiz. Bu manada bizden desteğini de esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Akın Levent’e de teşekkür ederiz” dedi.

HASTALARIMIZ ETKİNLİKTEN ÇOK MEMNUN KALDILAR

Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ufuk Kuyrukluyıldız’da, “Obezite Merkezimizin hastane dışında yaptığı organizasyonla hastalarımızla beraberiz. Spor Bilimleri Fakültesi’nin de bize vermiş olduğu destekle hastalarımıza tenis branşında antrenman yaptırıyoruz. Biz biliyoruz ki sadece hastalarımızla hastane içerisinde kurduğumuz iletişimin hedefteki başarıya ulaşmamızda bir nebze destek oluyor. Ama esas önemli olan hastane dışında da onların psikolojik motivasyonlarını sağlamak. Burada hastalarımızın gözlerinin içerisindeki o memnuniyeti gördük” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2022, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sağlık Haberleri