Erzincan’da fırın hijyen eğitimi düzenlendi

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türkiye Fırıncılar Federasyonu arasında imzalanan protokol ile Ekmek ve ekmek çeşitlerinin üretiminde, dağıtımında ve satışında çalışan personelin, fırın hijyeni konularında eğitimlerini sağlamak amaçlı "Fırın Hijyen Eğitimi" düzenlendi.

Erzincan’da fırın hijyen eğitimi düzenlendi

Esnaf ve Sanatkârlar Konferans Salonu'nda düzenlenen “Fırın Hijyen Eğitimine, Erzincan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bedir Limon, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Koordinatörü Kenan Kal, Erzincan Fırıncılar Odası Başkanı Alaattin Macit, Gıda ve Yem Şube Müdürü Eyyup Aytaç ile fırıncılar ve 136 fırın çalışanı katıldı.

TOPLUM OLARAK EKMEK SOFRALARIMIZIN OLMAZSA OLMAZI

Gıda ve Yem Şube Müdürü Eyyup Aytaç da fırıncılıkta hijyenin önemine vurgu yaparken fırıncılardan ekmek israfı konusunda duyarlı olmalarını isteyerek şunları söyledi: "Fırınlarda çalışan herkesin hijyen eğitimi alması gerekmektedir. Bu sebeple Türkiye Fırıncılar Federasyonu ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında gerçekleştirilen protokol gereği düzenlenen bu eğitimleri çok önemsiyoruz, toplum olarak ekmek sofralarımızın olmazsa olmazı fırın, ekmek demek. Ekmek de özellikle bizim toplumumuz için hava ve su kadar vazgeçilmez bir unsur, toplum olarak ekmek sofralarımızın olmazsa olmazı. Bunun için ekmek sağlığı da en az su sağlığı kadar çok önemli. Bu nedenle aslında sizlerde kutsal bir iş yapıyorsunuz. Bu önemli ve kutsal görevi daha iyi yapmak için hijyen konusuna çok dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü sizler insan sağlığının temel unsur olduğu bir iş yapıyorsunuz. Erzincan olarak bu konuda çok iyi olduğumuzu söyleyebilirim. Arkadaşlarımız sizlere bu konuda yapılan eksiklikleri detaylı bir şekilde anlatacak. Anlatılacak kurallara uymak son derece önemlidir." dedi.

Tek oturum halinde gerçekleştirilen eğitimde katılımcılara Gıda ve Yem Şube Müdürlüğünde görevli Gıda Mühendisi Özge Şahintürk tarafından personel-çalışan hijyeni, işletme hijyeni, kullanılan alet ve ekipmanların hijyeni, kullanılan hammaddelerin ve son ürünün uygun hijyen koşullarında üretimi, depolanması, nakliyesi ve satışa sunulması temel başlıkları altında gıdalardaki zararlı maddeler, iş yeri ve ekipman hijyeni, temizlik ve dezenfeksiyon, gıda enfeksiyonu ve zehirlenmeleri, ekmek ve ekmek çeşitleri ile ilgili gıda mevzuatı, ekmek üretiminde dikkat edilmesi gereken üretim teknikleri, el yıkama, maske ve bone kullanımı ile ekmek israfının azaltılması için alınacak tedbirler konularında bilgiler verildi.

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sağlık Haberleri