ANAGOLD Madencilik Bölge Halkına ve Türkiye Ekonomisine Katkı Sunmaya Devam Edecek

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından faaliyetleri kısa süreli durdurulan ANAGOLD Madencilikten yapılan yazılı açıklamada, Çöpler Madeni’ne 23 Eylül 2022 itibariyle yeniden faaliyete başlaması için onay verildi” denildi.

ANAGOLD Madencilik Bölge Halkına ve Türkiye Ekonomisine Katkı Sunmaya Devam Edecek

Yapılan yazılı açıklamada, ANAGOLD Madencilik Çöpler Madeni Açılışı Kamuoyu Açıklaması Çöpler Madeni, Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından belirlenen gerekli iyileştirme girişimlerini tamamladığına dair Bakanlıktan resmi onay aldı.

Bu iyileştirmeler, 21 Haziran’da meydana gelen olayın olası tekrarlamasını önlemek için ek koruma sağlamak üzere tasarlandı. İstenilen iyileştirilmelerin tamamlanmasıyla ANAGOLD Madencilik, 21 Haziran'daki döküntüye yol açan koşulları ele aldı.

12 YILDIR FAALİYET GÖSTERİYOR

Çöpler Madeni’ne 23 Eylül 2022 itibariyle yeniden faaliyete başlaması için onay verildi. Çöpler maden ekibi, yeniden faaliyete başlama döneminde Bakanlık ile yakın temasta bulunmaya devam edecek. Çöpler Madeni, madenciliğin zirve noktası olarak kabul edilen ulusal ve uluslararası standartlara sahip üretim teknikleriyle 12 yıldır faaliyet gösteriyor.

2.100 M3’LÜK YAĞMUR SUYU TOPLAMA HAVUZU İNŞA EDİLDİ

Madenimiz, açıldığı günden bu yana dünya standartlarındaki en üst seviye yönetmelikler ve yönergelere uyumlu bir şekilde çalışıyor. Aynı zamanda hâlihazırda üst seviyede olan çalışma sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerimiz; yaşanan olay sonucunda insan ve çevre sağlığı açısından daha da iyileştirildi. Bu kapsamda tüm kontrol sistemimiz, olaydan önceki sisteme kıyasla daha da hassas hale getirildi. Ayrıca şiddetli yağış gibi olağandışı durumlarda yüzeydeki suyu toplamak için 2.100 m3’lük yağmur suyu (yüzey suyu) toplama havuzu inşa edildi. Tüm girişimler, Bakanlık temsilcilerinin gözetimiyle ve görüşleriyle tamamlandı.

ANAGOLD Madencilik, diğer ülkelerdeki maden sahalarında olduğu gibi Çöpler bölgesinde de Türkiye ve uluslararası mevzuatlar ve standartlar çerçevesinde, insan sağlığına ve çevresel sürdürülebilirliğe uygun şekilde faaliyetlerini sürdürüyor.

BÖLGE HALKINA VE TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMAYA DEVAM EDECEK

ANAGOLD Madencilik, geçmişte olduğu gibi gelecek dönemde de bölge halkına ve Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam edecek. Halkımıza ve ülkemize hayırlı olsun. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sağlık Haberleri