Minik Valiler Talimat Yağdırdı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 102. Yıldönümü münasebetiyle Erzincan Valiliğine okullarını temsilen gelen öğrenciler bir günlüğüne Valilik makamına oturarak önce tüm çocukların bayramını kutladı ardından talimatlar vererek talimatların uygulanmasını istedi.

Minik Valiler Talimat Yağdırdı

23 Nisan etkinlikleri kapsamında sabah saat 10.00’da Erzincan Valiliği, 3. Ordu Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne öğrenci temsilcilerinin ziyareti gerçekleşti. Erzincan Valilik makamına gelen Hayrettin Paşa İlkokulu ve Yavuz Selim İlkokulu öğrencileri Azra Öztürk, Uygar Ata Yatmış, Elif Oğuz ve İrem Belinay Yurttaş’ı Vali Mehmet Makas karşıladı. Ziyarette İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün ve veliler hazır bulundu. 

Çiçek takdiminin ardından Hayrettin Paşa İlkokulu temsilen Uygar Ata Yatmış Erzincan Valisi Mehmet Makas adına 23 Nisan Çocuk Bayramını kutlamak için Sivas Karşıyaka Hatıra Ormanı’na dikilen ‘Seninle Beraber Büyüyüp, Geleceğimize Umut Olacak’ adıyla 3 adet fidanın bağışlandığı sertifika sunuldu. Burada öğrencilerle sohbet eden Vali Mehmet Makas öğrencileri birer birer Valilik Makamına oturttu. Öğrenciler Valilik makamında 23 Nisan’ı kutlayarak mesajlarını okudu.

İlk olarak Valilik makamına oturan Azra Öztürk ülkemizdeki ve dünyadaki tüm çocukların 23 Nisan Çocuk Bayramını kutladı. Öztürk burada bulunmanın güzel ve gurur verici olduğunu belirterek; “Bu bayramı bize armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, ayrıca bugüne kadar mutluluğumuzu ve huzurumuzu sağlayan şehit ve gazilerimizi saygıyla anıyorum.” dedi. Ardından Vali Mehmet Makas ‘Talimatınız nedir?’ sorusunu sordu. Azra Öztürk Erzincan’da Valilik bütçesinden her okula 30 kitap bağışlanmasını, bu bağışlanacak kitapların okulların sınıflarına göre olmasını ve okullara göre yarışmaların düzenlenmesini istedi. 

Ardından Valilik makamına oturan Elif Oğuz 23 Nisan Çocuk Bayramını kutlayarak halen tadilatta olan Olimpik Yüzme Havuzunun yapımının tamamlanmasını, aileleriyle birlikte gezebilecekleri piknik ve oyun alanlarının yapılmasını, Altıntepe Höyüğüne geziler düzenlenmesini istedi. 
Ardından Valilik makamına oturan İrem Belinay Yurttaş 23 Nisan bayramını kutlayarak İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yapmış olduğu çalışma ve hizmetlerden dolayı teşekkür etti. İrem Belinay Yurttaş küçük çocuklar için sokak köşelerinde küçük kitaplıklar yapılmasını ve yardıma muhtaç insanlar için küçük bir marketin yapılmasını istedi. 

Son olarak Valilik makamına oturan Uygar Ata Yatmış 23 Nisan bayramını kutladı. Ardından Vali Mehmet Makas makamın kendilerine ait olduğunu belirterek istediği makamı arayabileceğini belirtti. Bunun üzerine öğrenci Uygar Ata Yatmış Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun’u telefonla aradı. Uygar Ata Yatmış Belediye Başkanı Bekir Aksun’a öksüz ve yetim çocuklara bugüne özel hediyeler dağıtılmasını ve çocuklara park yapılmasını istedi. Telefonda konuşan Belediye Başkanı Bekir Aksun şu ifadelere yer verdi; “Sayın Valim, mahalle okullarının parklarını planladık. Bu yıl 25 yeni parkın yapımına başlıyoruz. Şu anda 15 tanesi hizmete sunuldu. Diğer taraftan öksüz ve yetim çocukların her zaman takipçisiyiz. Mutlaka onlarla ilgileniyoruz.” Uygar Ata Yatmış Belediye Başkanı Bekir Aksun’a teşekkür etti. 

Ardından Erzincan Valisi Mehmet Makas öğrencilere 23 Nisan sizin için ne ifade ediyor sorusunu sorarak onlarla sohbet etti. Günün anlam ve önemine binaen öğrencilerle hitap eden Vali Mehmet Makas şu ifadelere yer verdi; “Biz tüm dünya ülkelerinden çocuklarımızı ülkemizde misafir ediyoruz. O misafir çocuklarımıza tarihten bugüne milletimizin yaptığı mücadeleleri anlatıyoruz. 23 Nisan bana göre; milli mücadeleyi, yedi düvelin ülkemize, ulusumuza bir saldırı haline geçip hasta adam muamelesi gören bir ülke olduğumuzu ama buna rağmen mücadeleyi bırakmadığımızı bu mücadele sonucunda da bütün özgür milletlerin hak ve hukuku olduğu üzere bağımsızlığımıza tekrar kavuştuğumuzu ve bir devlet kurduğumuzu diğer milletlere ilham olması adına Atatürk tüm dünya çocuklarına armağan etmiştir. Dolayısıyla biz Türk milleti olarak sadece kendi coğrafyamızdan değil, kendimizi tüm insanlığın geleceğinden sorumlu görüyoruz. Ceddimiz, atamız, dedemiz bunu hep böyle yapmış. Sadece kendi ülke sınırları içerisindeki özgürlükleri, insan haklarını değil, tüm dünyadaki insanların hür ve bağımsız yaşaması adına mücadele vermiştir. Hiçbir zaman sömürmemiş, hiçbir zaman işgal etmemiş, hep Fetih kültürüyle yürümüş bir millettir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2022, 13:29
banner50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sağlık Haberleri