Erzincan’a 500 Başlık Damızlık Düve Yetiştirme Merkezi

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası ile Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği ortaklığı Erzincan Damızlık, Hayvancılığı Geliştirme ve Organizasyon Anonim Şirketi tarafından Erzincan’da faaliyete geçirilecek olan 500 Başlık Damızlık Düve Yetiştirme Merkezi Tanıtım programı düzenlendi.

Erzincan’a 500 Başlık Damızlık Düve Yetiştirme Merkezi

Pandemi nedeniyle Tarım ve hayvancılığın daha çok önem kazandığını söyleyen AK Parti Erzincan Milletvekili Burhan Çakır, “Bir gün önce Erzincan Çayırlı ilçesinde meydana gelen sel felaket bölgesini ziyaret ettiğini belirten AK Parti Erzincan Milletvekili Burhan Çakır, “Bu bölgede de gördük ki çiftçilerimiz tarım ve hayvancılığa yöneldiklerini ifade ettiler. Son zamanlarda biraz sel felaketleri yaşandı ama sevincimiz can kaybının olmaması oldu. Bu bölgede hasadın iyi olması yüzlerimizi güldürüyor. Pandeminin dünya genelinde vermiş olduğu sıkıntılar var. Bu dönemi üretime dayalı bir ekonomiye hazır ülkeler kazanacak. Dolayısıyla burada bu yatırımı yapan hayvancılık ve tarıma destek sağlayan ve emeği olanlara teşekkür ederim” dedi.  

BAŞKA İLLER BİR BİZE İKİ YETKİ VERİLDİ

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman ise konuşmalarında; “Öncelikle 40 yıl sonra bir ahır da kahvaltı yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. Herkese teşekkür ederim. Erzincan Ticaret odamız ve Damızlık birliğimizin yapmış olduğu bu yatırımdan dolayı teşekkür ediyorum.  Buranın alan toplam da 63 dekar. 6 Milyon TL lik harcama yapıldı. Gelecek Hayvanlar ile birlikte 13 Milyonluk harcama yapılmış olacak. Erzincan’a Hayırlı olsun. Yıl 2016 Sayın başbakanımızın dönemi. Başbakanlıkta bu hayvanların ithal edilmesi, Türkiye’de bulunamaması, ithal edildikten sonra uyum sağlayamadıkları için zaman, zaman fire vermesi dolayısıyla Damızlık birliklerine düve yetiştirmeleri noktasın da nasıl destek olabiliriz diye program yaptık. Bu konuda az da olsa benimde emeğim var. Bu toplantıda Bakanlar Kurulu kararı aldık. Türkiye’de Düve yetiştirilmesi için daha kaliteli hayvancılığa geçilmesi için bakanlar kurulu kararı alındı. Tarım ve Hayvancılığa uygu şehirler bu yetiştiricilik için çalışmalar yapıldı. Yaklaşık 29 ilde yapılan bu çalışmalarda Erzincan çok başarılı. Burayı görünce mutluluğumuz katlandı. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın çok büyük emekleri var. Fakat Erzincan’ımıza Binali Bey sayesinde bir özel şahıs bir de damızlık birliğimiz olmak üzere 2 adet yetki verildi, yani başka iller bir bize iki yetki verildi.  

ERZİNCAN’DA TARIM VE HAYVANCILIK GELİŞECEK

                   

Başarılı olup olamayacaklarının konuşulduğu o zamanların geride kaldığını ve Ticaret odamız ve Damızlık birliğimiz bu konu da oldukça başarılı oldular. Erzincan ilimizde bir sığır analizi yaptık. Analizde Erzincan Tarım, Hayvancılık, tarım ve hayvancılığa dayalı ek üretim, imalat sektörü ve turizm ile kalkınacak. Bizlerde burada yolumuza devam ediyoruz. Tarımın geliştirilmesi asına Organize sanayi bölgemizde kurduğumuz sera fabrikamız da 10 personel çalışıyor. Erzincan buna inandı ve sera yapımına devam ediyorlar. Aynı zaman da başka illere de sera yapımımız oluyor. Demek ki Erzincan isteyince başarıyor. Erzincan’da da hayvancılığın gelişmesinin birinci kısmı bu, yani Düve olacak Düve yetişecek çoğalacak. Erzincan’da tarım ve hayvancılık gelişecek.

Erzincan’da 210 bin hektar dönüm alanı olduğunu söyleyen Karaman, “430 Bin hektar Mera alanı var. Aynı zamanda 113 Bin büyükbaş, 463 bin de küçükbaş hayvan var. Tarım sera ile gelişiyor. Hayvancılığa düve desteği var, bir de küçükbaş hayvanlar var. Erzincan ilimizde milletvekilleri olarak tarım ve hayvancılıkta köylü ve çiftçilerimize nasıl destek sağlayabiliriz diye çalışmalar yapıyoruz. Organize sanayi bölgemizde de çok yönlü çalışmalar var. Daha da geliştirilmesi için çalışmalar yapacağız. Pandemi sonrası da inşallah Turizmin geliştirilmesi için de çalışmalarımız olacak. Pandemi de Sağlık Bakanımızın Erzincan ili ilgili olumlu konuşmaları bizleri mutlu ediyor.  Tüm vatandaşlarımızın dikkatli davranmalarından dolayı bende teşekkür ediyorum.  Biliyorsunuz Pandemi döneminde şehir hastanelerinin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Dünyanın örnek aldığı bir ülke olduk. Erzincan ilimizde de Ek bina Pandemi döneminde açıldığı için hastane hizmetlerimiz en üst seviyede oldu. Erzincan Pandemi dönemini büyük sıkıntılara girmeden atlatmış olacak. 24 Temmuz da Ayasofya’da ilk Cuma namazı kılınacak. Ayasofya’yı açıyoruz. Bu da zincirleri kırıyoruz demektir. Tüm dünyada ki Müslümanların beklediği açılışız 24 Temmuz da inşallah. Halkımız istediği için açılıyor Ayasofya.

ERZİNCAN TARIM VE HAYVANCILIK ŞEHRİ

Son olarak konuşmalarını yapan Erzincan Valisi Mehmet Makas; “Burada yapılan konuşmalar sonrasında neler yapabiliriz bunu Erzincan valisi olarak biliyorum. İnşallah bizlerde belirlenen hedefler doğrultusunda koşacağız.  Erzincan Tarım ve Hayvancılık şehri. Bizlerde bu noktada tarım ve hayvancılığı geliştirmek, ülkemiz ekonomisine katkı koymak, Üreticimiz de daha müreffeh bir düzeye taşımak adına elimizden geleni ardımıza komadan çalışacağız. Bu proje devletinde yüzde elli hibe vererek bittiği bir proje, Öncelikli olarak Erzincan’ımıza diğer illere bir proje verilirken bize iki proje verilmiş şekli ile yürümüş bir proje. İlimizin bir diğer matematiksel değeri Turizm ve doğa sporları. Bu konuda yapılan yatırımlar da hızla ilerliyor. İnşallah hedefe birlikte koşacağız. Burada işin asıl sahibi emektarları olan Ticaret odamız ve Damızlık birliğimize teşekkür ediyorum.

PANDEMİ SÜRECİNDE İL OLARAK OLDUKÇA BAŞARILIYIZ

Pandemi sürecinde il olarak oldukça başarılıyız, ama bir ölçek var oda tedbiri elden bırakmamak. Ordu caddesinde böyle kafeteryalarda çok sık mesafelerde oturamayacağız bunu özellikle belirtmek istiyorum.  Burada Sağlık Bakanımızın bakış açısı ve bizlere vermiş olduğu destek, insanımızın bilinçli hareket etmesi de bizler için önemli.

TÜRKİYE KENDİ KENDİNE YETEN BİR ÜLKE

Üretime her kim katkı sunuyor ise cani gönülden teşekkür ediyorum.  En iyi vatansever Görevini en iyi yapan kişidir. Üreticinin de görevi üretimini bir üstte taşımaktır. İlk olduğu için damızlıklarımızı dışarıdan alacağız, bundan sonrası Tüm Türkiye’ye ve şehrimize kendi damızlığımızı kendimiz üreteceğiz. Türkiye kendi kendine yeten bir ülke, bu noktada bu özelliğimiz terk etmemek ve daha yukarılara taşımak, ihracatı artırmak noktasında koşmakla mükellefiz. Bu sadece tarım ve hayvancılık sektöründe yürüyenler için değil, Turizm sektöründe yürüyende koşmaya başlamalı, bürokrat da koşmaya başlamalı. Hızı yakalayacağız ki lider ülke olacağız. Tüm ülke olarak 83 milyon olarak bunu idrak ediyoruz, en büyük zincir Ayasofya idi. Ayasofya’nın bir özelliği var.  Biz cani gönülden başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimize teşekkür ediyoruz. Sanki bu milletin üzerinde bir beddua varda o beddua ancak ve ancak Ayasofya’nın ibadete açılmasıyla ortadan kalkacak diye bir inanış vardı. Ayasofya’nın açılması ile inanıyoruz ki bu beddua kalktı.  Bu bedduanın kalkması ile Ülkemiz sadece kendi bölgesinde değil, gönül coğrafyasında değil dünyada lider ülke olacağız” dedi.

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sondakika haber