Erzincan Tarihini Arayacak

Erzincan Valiliği ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi tarafından tertip edilecek olan Uluslararası Erzincan Tarihi Sempozyumuna 12 farklı ülkeden, 60 farklı üniversiteden 250 akademisyenin katılımı ile gerçekleştirilecek.

Erzincan Tarihini Arayacak

Uluslararası Erzincan Tarihi Sempozyumu, Türk Tarih Kurumu Kongresi’nden sonra düzenlenen en geniş çaplı akademik organizasyonlardan birisi olmakla beraber, akademik sanatsal ve sosyal bileşenleri ile benzeri görülmemiş bir etkinliktir. Sempozyum boyunca 12 farklı ülkeden, 60 farklı üniversiteden 250 akademisyenin katılımı ile sadece Erzincan ve ilçeleri tarihi ele alınacaktır.

Bu Sempozyum bir ilin, doğal afetler ve beşeri sebeplerden dolayı kaybolmuş geçmişine yapılan bir atıftır.

Bir Sempozyum dizisinin ilki olan “Uluslararası Erzincan Tarihi Sempozyumu” ilimizin ve üniversitemizin uluslararası alanda saygınlığı ve bilinirliğine katkı sunacak olup, kendisinden sonra yapılması planlanan Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeoloji Sempozyumu’nun da öncüsü niteliğindedir.

ULUSLARARASI ERZİNCAN TARİHİ SEMPOZYUMU 3 AYRI ETKİNLİKTEN OLUŞACAK

25 Eylül 2019 çarşamba günü müzik etkinlikleri ile başlayacaktır. 26-27 Eylül günleri Akademik bildirilerin sunumu yapılacaktır.

27 Eylül günü öğleden sonra motor safari, at safari, Üzümlü ilçesinde bağbozumu, Altıntepe gezisi, yamaç paraşütü, OFF-ROAD ve RAFTİNG etkinlikleri düzenlenecek olup 27 Eylül saat 20.00 ‘da başlayacak olan Oğuz Aksaç konseri ile etkinliğin ikinci günü sona erecektir. 28 Eylül Cumartesi günü misafir akademisyenlerimizin katılımı ile İliç ilçesi tekne gezisi Kemaliye ilçesi tekne gezisi ve Karanlık Kanyon gezisi ile son bulacaktır.

Sempozyumun üçüncü ayağı olan Sanatsal etkinlikleri çerçevesinde ise sempozyum süresince açık olacak olan Erzincan Valiliği fotoğraf sergisi, Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Öznülüer ve Dr. Öğretim Üyesi Yasemin Gül’ün kişisel resim sergileri ve 28 Eylül akşamı Ergan dağı Kayak Merkezinde, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kavukçu’nun “Erzincan Ateşi”  temalı kişisel sanat performans gösterisi icra edilecektir.

Sempozyumun tüm akademik ve sanatsal aşamaları değerli Erzincanlı hemşerilerimizin katılımına açık olup tamamı ücretsiz olarak sunulacaktır.

Sondakika haber