Biçerdöverlere Sıkı Denetim

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü hasat sezonuna yönelik olarak denetimlerini sürdürüyor. Denetim yapan ekipler Valilik Genel Emri ve Bakanlık emirleri doğrultusunda dane kaybının minimum seviyede tutulması için mücadele ediyorlar.

Biçerdöverlere Sıkı Denetim

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri yeni başlayan hububat hasadında ortaya çıkabilecek dane kaybı oranını minimum seviyeye düşürebilmek için sıkı denetimlerini sürdürüyor. Hububat hasadında oluşan dane kaybı ülke ekonomisi için büyük kayıp oluşturuyor. Denetimlere zaman zaman Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin'de katılıyor. Denetime çıkan ekipler biçerdöverleri tarlada biçim yaparken denetliyor. Biçimi yapan kişinin operatör belgesinden dane kaybına kadar birçok hususu denetleyen ekipler Valilik Genel Emri ve Bakanlık emirleri doğrultusunda dane kaybının minimum seviyede tutulması için mücadele ediyorlar.

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, her yıl önlenmesi için tarım müdürlükleri tarafından çalışmalar yapılan hububat hasadındaki tane kaybının çok farklı nedenleri olduğunu söylendi. Arazinin engebeli olması, biçerdöver sürücülerinin çok kazanmak için acele etmesi, hububatın olgunlaşmadan hasat edilmesi, yabancı ot miktarının çok olması gibi faktörlerin kaybın artmasında etkili olduğunu vurgulandı.

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak hasat sezonuna yönelik olarak denetimlerin sürdürüldüğü kaydedilerek, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi bünyesinde biçerdöverlerle yapılan hasatları kontrol etmek ve denetlemek amacıyla özel ekipler kurduğu, sezon boyunca biçerdöverlerin denetleyerek dane kaybı ölçümlerinin devam edeceğini söylendi. Operatör belgesi olmadan biçerdöverle hasat yapmaya çalışanlara yasal işlemlerin derhal uygulanacağını ve dane kaybına kesinlikle müsamaha gösterilmeyeceğini belirtilerek, ideal dane kaybı oranının yüzde 2 olduğunu vurgulayarak bu oranın üzerindeki dane kayıplarının incelenerek gerekli işlemlerin yapılacağını söylendi.

Çiftçilerinde bu yönde duyarlı olmalarını ve belgesi olmayanların biçim yapmalarına müsaade etmemelerini, bu tür sorunlarla karşılaşmaları durumunda İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine haber verilmesi istendi.

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sondakika haber