Kuyumcuların Zaman Kaybına Çözüm Türk Yazılımcılardan

Dünyanın en büyük 5 mücevher fuarı arasında yer alan “Istanbul Jewelry Show” ışıltısı ile baş döndüren birbirinden değerli ürünlere ev sahipliği yaparken üretim sürecinde aktif rol oynayan makine ekipmanları ile de dikkat çekiyor.

Kuyumcuların Zaman Kaybına Çözüm Türk Yazılımcılardan

Fuar kapsamında kuyumcuların yaklaşık iki gün süren etiketleme işini 40 dakikadan daha az bir süreye düşüren RFID etiket sisteminden, bilezikler incelse bile sağlam kalmasını sağlayan makinelere kadar birçok makine ve ekipman sektör profesyonellerinin beğenisine sunuluyor.

Dünyanın en önemli şehirleri arasında yer alan İstanbul, bugünlerde mücevher ışıltısı ile parlıyor. “Altından Şal”, “25 Karatlık Yüzük”, “Dünyanın En Büyük Altın Tespihi “ Bayraktar Kızılelma’nın Altın Maketi” hepsi ve daha fazlası uluslararası çapta en büyük 5 mücevher fuarı arasında yer alan Istanbul Jewelry Show’da bir araya geldi.

Sektör profesyonellerini tek bir noktada buluşturan fuar, yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Mücevherlerin üretim sürecinde kullanılan makineler ise ziyaretçilerden tam not aldı.

Atölyeye ihtiyaç Kalmıyor

Teknolojinin faydaları saymakla bitmiyor. Hemen hemen her sektörde sağladığı avantajları ile hayatımızda önemli bir yer ediniyor. Fuarda da bu durumun en güzel örneklerini görmek mümkün. Bunlardan bir tanesi de “Fiber Markalama ve Makinesi”. Geniş bir markalama çeşitliliğine sahip olan fiber lazer markalama makinaları endüstriyel ve ticari işlerde esnekliğe izin veriyor. Zaman ve iş gücünden tasarruf sağlıyor. Eski zamanlarda materyallere elle yazılıyordu. Şimdi teknoloji ile beraber bu iş tamamen dijital oldu. Önceden atölye gereksinimine ihtiyaç varken şimdi bu makine ile istediğin yerden altın ve gümüşe kesim ve markalama yapabiliyor. Bu makineler Türkiye'de üretim fiyat avantajı ile yurt dışındaki firmaların da tercihi oluyor.

Fotoğraf Stüdyosu Bir Cihaza Sığdı

Fuarda en yenilikçi ürünlerden bir tanesi de fotoğraf stüdyosunu tek bir cihaza sığdıran Foldio 360, görenlerin ilgi odağı oluyor. Yeni nesil 360 derece çekim stüdyosu sunan cihaz, bir fotoğraf stüdyosuna gerek kalmadan ürün çekimlerinize imkan tanıyor. Özellikle online platformdan satış yapan kişiler için büyük kolaylık sağlayan Foldio, dijital pazarda büyümek isteyenlere büyük kolaylık sağlıyor.

Zaman Kaybını Yarıya Düşürüyor

Kuyumcular belli aralıklarla ürünlerinin sayımını gerçekleştirir ve etiketleme yaparlar. Bu süreç ise yaklaşık 2 saati buluyor. Türk yazılımcılar ise bu soruna çözüm buldu. Yüzde yüz yerli olan yazılım ile kuyumcuların kaybettiği zaman büyük oradan düşüyor. Yazılım ile tamamen dijital olan süreç firmalara hem zaman hem de iş gücü konusunda büyük avantaj sağlıyor.

Bilezik Hep Aynı Sağlamlıkta

Son zamanlarda gramajı düşük bileziklere talep yükseldi. Bu durum Türk ustalara da yeni bir fikir oldu. Bilezik inceldiği için gramı da düşerken esneme oranı da düşüyor. Türk ustalar buna da bir çözüm buldu. Kenar kıvırma makinesine bir bölüm ekleyerek bu sorunun önüne geçti. Bileziklilerin kalınlığı azalsa da sağlamlığından hiçbir şey kaybetmiyor.

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sağlık Haberleri