Kosgeb Mikro ve Küçük İşletmeler Hızlı Destek Programında 4. Dönem Başladı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Kovid-19 salgınından etkilenen iş yerlerinde genç istihdamını kolaylaştıran "Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı'nın 4'üncü dönem başvurularını başlattı.

Kosgeb Mikro ve Küçük İşletmeler Hızlı Destek Programında 4. Dönem Başladı

KOSGEB, Covid-19 salgınından etkilenen işletmelerde genç istihdamını kolaylaştıran “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı”nın dördüncü başvuru dönemini açtı. Şartları taşıyan işletmeler, 10 Ağustos’a kadar online olarak başvurularını yapabilecek.

Başvurusu onaylananların, koşullara uygun personeli istihdam ettikten sonra 28 Eylül’e kadar ödeme talebi yapmaları gerekecek. Kesin destek onayı, bütçe kapsamında ödeme talep sırasına göre verilecek.

Destek programının bir önceki yani üçüncü döneminde başvurusu onaylanan işletmelerin de ödeme talep süresi uzatıldı. Bu durumdaki işletmeler de koşullara uyan personeli istihdam ederek 1 Ağustos’tan başlamak üzere 28 Eylül’e kadar ödeme talebinde bulunabilecek.

Destek programının dördüncü döneminin başlamasıyla birlikte 2022 yaz döneminde üniversitelerden ve mesleki / teknik liselerden mezun olanlar da program kapsamında istihdam edilebilecek.

KRİTERLER

Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı ile son 12 aydaki ortalama istihdamını koruyan işletmeler, 12 ay boyunca çalıştırma taahhüdü verdiği her bir personel için 100 bin TL’lik geri ödemeli destek alıyor. Mikro işletmeler 2, küçük işletmeler de 5 personele kadar bu fırsattan yararlanabiliyor.

KİMLER KAPSAMDA

Genç, yeni mezun ve kadın istihdamını önceliklendiren programda, belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler, 1981 ve sonrası doğumlu, daha önce hiç çalışmamış veya son 3 yılda 6 aydan fazla çalışmamış olan yeni personeli istihdam edebiliyor. Destekten, üniversite mezununun yanı sıra meslek lisesi, teknik lise veya mesleki ve teknik lise mezunu olan kişileri istihdam eden işletmeler yararlanabiliyor.

BAŞVURU NASIL OLACAK

Başvuru kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler, programın yeni yani dördüncü dönemine www.kosgeb.gov.tr adresindeki “E-Hizmetler” menüsünden başvuru yapabilecek. Dördüncü döneme, 2021 Aralık – 2022 Mart arasında yani üçüncü dönemde başvurusu onaylanan işletmeler başvuru yapamayacak. Ayrıca, üçüncü başvuru döneminde herhangi bir işletmede destek kapsamında istihdam edilen personel de bu başvuru döneminde istihdam edilemeyecek.

ÜÇÜNCÜ DÖNEM İÇİN UZATMA

Üçüncü dönemde program başvurusu onaylanan işletmeler için şartlar ve geri ödeme takviminde değişiklik olmaksızın ödeme talebi süresi 28 Eylül’e kadar uzatıldı. Bu durumdaki işletmelerin yeniden başvurusu yapmasına gerek kalmayacak. Onaylı başvuru formunda taahhüt ettikleri personel sayısını tamamlayacak şekilde yeni personel istihdam ederek 1 Ağustos’tan başlamak üzere 28 Eylül’e kadar ödeme talebinde bulunabilecek.

DESTEK ÖDEME ŞARTI

“Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı”nda işletmelerden, kriterlere uygun yeni bir personeli 12 ay boyunca istihdam etmeleri isteniyor. Desteği kullanmak isteyen işletmelerde aranan bir diğer önemli kriter de son 12 aydaki ortalama istihdamını koruması.

KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK

Şartları sağlayan mikro ve küçük işletmeler, istihdam edecekleri her bir personel için 100 bin lira geri ödemeli destek alıyor. Mikro işletmeler 2, küçük işletmeler de 5 personele kadar bu desteği kullanabiliyor. İşletme sahibinin veya işe alınan personelin kadın olması durumunda destek üst limiti 110 bin liraya çıkıyor.

GERİ ÖDEME

Desteği kullanan işletmeler, ilk 24 ay bir ödeme yapmayacak. Sonraki 24 ayda 6 eşit taksitle KOSGEB’e geri ödemede bulunacak. Geri ödemede, herhangi bir faiz veya komisyon alınmayacak.

DETAYLI BİLGİ

Detaylı bilgi için KOSGEB Erzincan Müdürlüğü

Tel: 0312 595 25 24

www.kosgeb.gov.tr

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sağlık Haberleri