Esnafı Yok Ediyor

Erzincan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı ve TESK Yönetim Kurulu Üyesi Bedir Limon; "Her 200-300 metreye bir zincir market açılması esnafı yok ediyor. Burada en çok zararı ise tüketici görüyor dedi.

Esnafı Yok Ediyor

Her 200-300 metreye bir zincir market açılmasının esnafı yok ettiğini belirten Erzincan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı ve TESK Yönetim Kurulu Üyesi Bedir Limon, açıklamasının devamın da; “Sokak aralarına kadar giren zincir marketlerin önce esnafı, ardından da birbirlerini bitireceğini belirten Birlik Başkanı Bedir Limon, "Kontrolsüz açılan zincir marketler önce esnafı, sonra birbirlerini, en son da tüketiciyi bitirir. Olan esnafa ve nihayetinde de tüketiciye olur. Esnafın korunması ve desteklenmesi demek tüketicilerin de korunması demektir" dedi.

Erzincan ESOB Başkanı Limon, zincir marketler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Erzincan’da ki zincir marketlerin birçoğunun yabancı sermayeli olduğunun altını çizen Limon, kendi ülkelerinde sokak aralarında market açamayan yabancı zincir marketler, bizim ülkemizde pazara tezgâh açar gibi istedikleri gibi iş yeri açabiliyorlar. Küçücük bir sokakta tek bir bakkal tüm sokak sakinlerine hizmet verirken aynı sokakta 200-300 metreye 3 tane zincir market açılması, ekonominin mantığına dahi ters kalıyor. Belli ki amaç önce esnafı, sonra da birbirlerini bitirmek. Çiftçiyi işçi, esnafı da tezgâhtar yaptılar. Ancak unutulmaması gerekir ki bu şekilde rekabet ortamı kalmadığında fiyatlar artar, en büyük darbeyi de tüketici görür" diye konuştu.

ZİNCİR MARKETLERE KURAL GETİRİLMELİ

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yapacağı düzenleme ile nüfus yoğunluğuna göre açılacak iş yeri sayısının belirlenmesini son derece olumlu bulduğunu da belirten Limon, "Marketler rekabet ortamını yok edip tekelleştiğinde, bugün 5 kat karla çalışanlar yarın 10 kat kar etmeyi hedeflerler. Tedarikçiler perişan zaten. Dünyada bunun örnekleri yaşanmıştır ve bu yüzden gelişmiş ülkeler bu soruna çözüm bulmak amacıyla yasal düzenlemeler yapmıştır. Bizim de en kısa zamanda bu düzenlemeleri hayata geçirmemiz gerekir. Artık pazarda tezgâh açar gibi zincir market açmanın önüne geçilmelidir" dedi.

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sondakika haber