Ağsu; Çıplak ücret yerine giydirilmiş ücret dikkate alınmıştır

Kamu sen’e bağlı sendikala katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında yapılan asgari ücret zammının memur zammına denk ve eşit seviyeye ulaşmadığı ve zamların beklentileri karşılamadığı belirtildi.

Ağsu; Çıplak ücret yerine giydirilmiş ücret dikkate alınmıştır

Erzincan Cumhuriyet Meydanında bir araya gelen Kamu Sen’e bağlı sendika başkanları ve üyelerinin adına açıklama yapan Kamu Sen il temsilcisi ve Türk Yerel Hizmet Sen Erzincan Şube başkanı Savaş Ağsu platform adına yaptığı konuşmasında; “Çıplak ücret yerine giydirilmiş ücret dikkate alınmıştır.” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Ağsu konuşmasının devamında; “Bilindiği gibi kamu görevlilerine 2023 yılının ikinci yarısı için yapılacak artış rakamlarına ilişkin kanun teklifi TBMM'ye sunulmuştur. Buna göre 2023'ün ilk 6 ayında ortaya çıkan %11.77 oranındaki enflasyon farkı ve 2021 yılı toplu sözleşmesinde yer alan yüzde 6'lık artışın (kümülatif yüzde 17,55 ) üzerine 8 bin 77 TL'lik seyyanen zam yapılmasını içeren bir kanun teklifi hazırlanmıştır.

Bu teklife en düşük dereceli memur maaşının 22 bin TL'ye yükseltildiği ifade edilmektedir. Hâlbuki gerçek açıklanandan farklıdır. Bu teklifle en düşük dereceli memur maaşını 22 bin TL seviyesine yükseltmek için belirlen kriter en düşük işçi maaşına mayıs ayında yapılan artışlar olmuştur.

Mayıs ayında imzalanan toplu sözleşmeye göre en düşük işçi maaşı Ocak 2023 itibarı ile çıplak olarak 22 Bin TL olmuştur. Bu rakam üzerine temmuz ayında %15 daha artış yapılacaktır. Ama en düşük dereceli memur maaşı hesaplanırken aile yardımı ve çocuk parası da dahil edilmiş; çıplak ücret yerine giydirilmiş ücret dikkate alınmıştır. Yani en düşük işçi maaşı çıplak olarak ocak ayında 22 bin TL olmuşken, en düşük memur maaşı sosyal yardımlarla birlikte ancak temmuz ayında 22 bin TL seviyesine gelebilmiştir. Gerçekte 15.inci derecenin 1.inci kademesindeki bekar bir memurun maaşı 10 bin 400 TL dolayındadır. Buna göre en düşük dereceli bekâr bir memurun maaşı, yapılacak artışlarla temmuz ayında 22 bin TL değil 20 bin 300 TL olacaktır. Bu rakam ifade edilenden 1700 TL daha düşüktür.

Ocak ayında 22 bin TL olan en düşük işçi maaşına ise temmuz ayında %15 oranında bir zam daha yapılacak ve 25 bin 300 TL'ye yükselecektir. Böylece en düşük işçi maaşı ile en düşük memur maaşı arasında 5 bin TL fark olacaktır.

Buradan anlaşılacağı üzere en düşük işçi maaşı ile en düşük memur maaşı eşitlenmemiş, var olan adaletsizlik devam ettirilmiştir. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın en düşük memur maaşının en düşük işçi maaşından aşağıda olmayacağı sözü tam olarak karşılık bulmamıştır. Bu nedenle memur maaş artışlarının yeniden hesaplanması gerekmektedir.

Ayrıca bu artışın sağlanması için memurlara 8 bin 77 TL ilave ek ödeme verilmesi öngörülmektedir. Bu ek ödemenin taban aylığa yapılması ve emekliliğe de sayılması gerekmekteydi. Ancak getirilen düzenleme ile 8 bin 77 TL'lik ödemenin emekliliğe sayılmayacağı öngörülmüştür. Hali hazırda bir memur, emekli olduğunda çalışırken aldığı maaşın yarısı kadar emekli maaşı alabilmektedir. İlave ek ödemenin de dâhil edilmesiyle birlikte bir memur emeklisi, çalışırken aldığı maaşın üçte biri dolayında emekli maaşına hak kazanacaktır. Öyle ki, 22 bin TL'lik en düşük dereceli memur maaşı içinde 11 bin 128 TL'lik kısım emekli maaşı hesabına dâhil edilmeyecektir. Eğer bu teklif yasalaşırsa emeklilik sisteminde var olan adaletsizlik daha da büyüyecek, emeklilik, memurlar açısından tam anlamıyla bir kâbusa dönüşecektir. Bu karar emeklilerimizi yaşadıkları dar boğaza mahkûm edecek bir uygulama olmuştur.

Unutulmamalıdır ki, memur emeklilerinin maaşı, Bağ-Kur ve SSK emeklilerinden farklı olarak güncel memur maaşlarıyla doğrudan bağlantılı şekilde hesaplanmakta, memur maaşı içerisinde emekliliğe sayılan ve sayılmayan unsurlar bulunmaktadır. Yıllardır, memur maaşı içinde olup da emekliliğe sayılmayan unsurların fazlalığı nedeniyle memur emeklileri büyük bir haksızlığa maruz kalmaktadır. İlave ek ödeme uygulamasıyla bu adaletsizlik bir kat daha artacaktır. Bu nedenle yapılan bu yanlıştan derhal dönülmeli, ilave ek ödemenin de emekliliğe sayılması için kanun teklifinde gerekli değişiklik yapılmalıdır.

Bununla birlikte yaşanan ekonomik gelişmeler ve memurların alım gücündeki erime dikkate alındığında; ilave ek ödemenin emekliliğe yansımayacağı hesaba katıldığında, yapılan bu artışı olumlu bulmamız mümkün değildir. Öyle ki, Sayın Cumhurbaşkanının 1 Mayıs 2023 günü en düşük memur maaşının 22 bin TL'ye yükseltileceği yönündeki açıklamalar, asgari ücret düzeyinde maaş alan kamu çalışanlarının umutlandırsa da o günden bu güne ekonomide yaşanan gelişmeler, yapılacak bu artışında kamu çalışanlarının zararını telafi etmeye yetmeyeceğini göstermektedir” ifadelerine yer verdi.

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sağlık Haberleri