Erzincan Tıp Fakültesinde Hedef Büyük

2014-2015 Eğitim öğretim yılında ilk mezunlarını veren ve Türkiye geneline başarı sıralamasında 19. Sırada bulunan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi 459 öğrencisi ile eğitimlerine devam ediyor.

Erzincan Tıp Fakültesinde Hedef Büyük

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mecit Kantarcı göreve başlamasının birinci yılında fakülte ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Yayınlanan makaleleri ile dünya sıralamasında ilk 3 te bulunan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Mecit kantarcı açıklamasında; “Fakültemiz ilk mezunlarını 2014-2015 eğitim öğretim yılında verdi. Şuana kadar fakültemizden 103 öğrenci mezun oldu. 6. Dönem mezunlarını verdiğimiz 2019-2020 öğretim yılında 22 öğrencimiz fakültemizde ki öğrenimlerini başarı ile tamamlayarak mezunlar arasına katıldı. Mezuniyet sonrası eğitim kapsamında ise 2012 yılında tıpta uzmanlık eğitimleri verilmeye başlandı. 2019 yılında 19 tıpta uzmanlık öğrencimizi de mezun ettik” dedi.

2019-2020 Eğitim Öğretim yılı merkezi yerleştirme puan durumuna göre 293, 48758 sayısal puan ile en yük tıp fakültelerine(Devlet Üniversitesi) yerleşme puanı ile başarı sıralamasında 19. Sırada bulunduğunu belirten Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mecit Kantarcı; “1. Dönem 144, 2. Dönem 100, 3. Dönem 82, 4. Dönem 56, 5. Dönem 46 ve 6. Dönem 31 toplamda 459 öğrenci ile eğitimlerini sürdürdüklerini, Eğitimleri 13 Prof. Dr. 29 Doç. Dr. 79 Dr. Öğretim Üyesi ve 71 araştırma görevlisi ile eğitimler devam ettiriliyor” dedi..

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesinde 15 ana bilim dalında eğitim verildiğini belirten Prof. Dr. Kantarcı, Radyoloji, Adli Tıp, Acil Tıp, Göz hastalıkları, Çocuk sağlığı ve hastalıkları, Ruh sağlığı ve hastalıkları, Ortopedi ve Travmatoloji, genel cerrahi, Kadın Hastalıkları ve  doğum, Enfeksiyon hastalıkları Anasteziyoloji ve Reanimasyon, tıbbi genetik, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Biyokimya, fizyolaji ana bilim dallarında 1 Prof. Dr. 1 Doç. Dr. ve 18 Dr. Öğretim üyesi bulunuyor.

Gerçekleştirdikleri çalışmalar ile Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesinin sadece çevre illerden değil Türkiye’nin tüm illerinden öğrenci ve  aileleri tarafından tercih edildiğini şuan mevcut öğrencileri arasında Nahcivan’dan 31Kazakistan’dan ise 7 öğrencileri bulunduğu Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mecit Kantarcı, Tercih edilen üniversite olarak TUS sınavlarında Zirve yapacağız” dedi.

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sondakika haber