Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Seçmen kağıtları ne zaman dağıtılacak?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart’ta gerçekleştirilecek yerel seçimler için seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımına başladı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK),

Ayrıca, YSK, seçmen kaydı sorgulaması konusunda belirli kanallar dışında gelen mesajlara itibar edilmemesi uyarısında bulundu.

YSK, 31 Mart’ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri için seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımına bugün itibarıyla başlandığını duyurdu. Yapılan açıklamada, seçmen kaydı sorgulamasıyla ilgili olarak, belirli kanallar dışında gelen mesaj ve e-postalara itibar edilmemesi gerektiği vurgulandı.

Parti sayısındaki değişiklikle ilgili olarak ise YSK, seçime katılma yeterliliğine sahip siyasi parti sayısını, Yenilik Partisi ile Genç Parti’nin seçimlere katılmayacağını açıklamasının ardından 34 olarak güncelledi. Siyasi partiler ve bağımsız adayların adaylık listelerini teslim etmesinin ardından, seçime katılacak siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerleri, YSK Başkanlığında yapılan kura çekimi ile belirlendi.

Seçmenlerin oy kullanacakları yerleri öğrenmeleri için dağıtılan seçmen bilgi kağıtlarıyla birlikte bugün itibarıyla başlanıldı. Oy verme işlemi, seçmenlerin kayıtlı oldukları sandıklarda gerçekleştirilecek olup, 31 Mart günü oy kullanmaya gidecek vatandaşların seçmen bilgi kağıtlarını yanlarında bulundurmaları zorunlu değil.

Seçmen kaydı sorgulama işlemleri için YSK’nin internet sitesi, e-Devlet kapısı, YSK’nın seçmen sorgulama mobil uygulaması veya 444 9 975 numaralı YSK Çağrı Merkezi kullanılabilecek.