Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kurutmalık Domateslerle “Ay Yıldızlı Türkiye Haritası” Oluşturuldu

Elazığ’da 20 bin dekar alanda yetiştirilen yaklaşık 100 bin tonluk kurutmalık domates nedeniyle “Kurutmalık ve Salçalık Domates Hasadı” günü düzenlendi. Etkinlik çerçevesinde güneşe bırakılan kuru domateslerle Türkiye haritası oluşturuldu, “Türkiye Yüzyılı” ve “ Üretici ve Üretimin Yüzyılı” yazıları yazıldı.

Elazığ’da 20 bin dekar

Merkeze bağlı Alatarla köyünde hasat döneminde, ‘Organik Kurutmalık Domates Tarla Günü’ etkinliği düzenlendi. Elazığ genelinde 20 bin dekar alanda yaklaşık 80 bin ton civarında üretilen domatesler, bir taraftan hasat edilirken diğer taraftan da ikiye bölünerek kurutmaya bırakıldı. Kurutulduktan sonra satışa hazır hale gelecek olan domateslerin her yıl ülke geneline ve dünyanın birçok yerinde gönderildiği belirtildi. Hasat programına katılan İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Kılıç, işçiler ile sohbet edip, onlarla birlikte çalıştı. Etkinlik çerçevesinde kurutmaya bırakılan domateslerle Türkiye haritası çizilerek, “Türkiye Yüzyılı” ve “ Üretici ve Üretimin Yüzyılı” yazıları yazıldı.

Elazığ’da kurutmalık domatesin hasadının başladığını ifade eden Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç”Domates hasadını gerçekleştiriyoruz ve artık ilimizde Alatarla köyü domates üretiminde bir marka haline dönüşecektir. Geçen yıl da hasadı burada gerçekleştirmiştik ve yaklaşık 2 bin dekanlık bir tarım arazisinde 20 bin tonluk üretim bir üretim gerçekleşmişti. Bu yıl bulunmuş olduğumuz köyde yaklaşık 5 bin dekarlık bir tarım arazisinde domates ekimi yapıldı. Sezon sonunda ise hasadına başladığımız bu tarihte ve sonrasında bu köyde 50 bin ton üretim görmeyi ön görüyoruz” dedi. 

Elazığ’da 2022 yılı itibariyle 19 buçuk ton salça ihracatı gerçekleştirildiğini ifade eden Kılıç, “ İlimizde üretmiş olduğumuz domates beraberinde tarımsal sanayinin de gelişmesini tetikliyor. Biz de ilimizde salça üretimini, kurutmalık domates üretimi ve domates unu üretiminin de buna bağlı olarak arttığını ve değiştiğini görüyoruz. İlimiz 2022 yılı itibariyle 19 buçuk ton salça ihracatı gerçekleştirdi. Ülkemiz 27’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Bunların başında gelen ülkeler ise Rusya, Ukrayna, Bulgaristan ve Hollanda geliyor. Biz bu ülkelere domates ihracatı gerçekleştirerek 2020 yılında 312 milyon dolar ihracat geliri etmiştik. Biz bu tarımsal kapasitemizi tarımsal ihracata dönüştüreceğiz ve ilimizde domates ihracatı gerçekleştirme gayreti içerisinde olacağız” diye konuştu. 

Kurutmalık domateslerle Türkiye haritası oluşturduklarını dile getiren Kılıç, “ İlimizde yaklaşık 20 bin dekarlık tarım arazisinde yıla göre değişmekle birlikte 80 ile 100 bin ton arasında değişen bir üretimimiz var. Bu yıl üretim biraz daha artmış olacak çünkü bu bölgedeki domates ekim alanını 3 bin dekar daha arttırdık. Bu alanda çalışan işçi sayısı, bin ile bin 500 arasında değişiyor. Altı aylık bir zaman dilimi içerisinde bin 500 tane işsiz kardeşimizi istihdam etmek suretiyle tarımsal üretimde istihdamın önemli bir yükünü alan bir sektör haline geldi. Bugün bir farklılık olarak cumhurbaşkanımız ‘ Türkiye Yüzyılı’ ve Tarım ve Orman Bakanımızın da ‘ Üretici ve Üretimin Yüzyılı’ olacaktır dedi. Biz de iki sözü, iki mottoyu Türkiye Cumhuriyeti haritası ile beraber kurutulmuş domatesle şekillendirdik. Yaklaşık 12 metreye 24 metrekarelik bir alanda Türkiye haritası kurduk” şeklinde konuştu.