Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dünya Gıda Günü etkinliği düzenlendi

Dünya Gıda Günü Etkinlikleri kapsamında Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü tarafından Vali Metin İlyas Aksoy İlkokulunda etkinlik düzenlendi.

Dünya Gıda Günü Etkinlikleri

Dünya Gıda Günü, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün kuruluş tarihi olan 1945’i anmak için her yıl 16 Ekim’de dünya çapında kutlanan uluslararası bir gün. Bu gün her yıl 16 Ekim’de kutlanıyor ve açlık konusunda farkındalık yaratmayı ve gıdanın, insanların ve gezegenin geleceği için eyleme geçmeyi teşvik ediyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), 1979 yılında 16 Ekim tarihini Dünya Gıda Günü olarak belirledi. 16 Ekim günü, Dünya Gıda Programı, Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu da dahil olmak üzere açlık ve gıda güvenliğiyle ilgilenen diğer birçok kuruluş tarafından geniş çapta kutlanıyor. Dünya Gıda Günü, 1981’den bu yana, eylem için ihtiyaç duyulan alanları vurgulamak ve ortak bir odak noktası sağlamak amacıyla her yıl farklı bir tema benimsiyor.

2023 yılı teması, “Su Hayattır”, “Su Gıdadır” ve “Kimseyi Geride Bırakmayın” temalarıyla kutlanıyor. 2023 yılı için seçilen tema, suyun yaşam için ne kadar elzem olduğunu ve gıdamızın temeli olan suyun kritik rolünü vurgulamayı hedefliyor. Aynı zamanda hızlı nüfus artışı, ekonomik gelişme, kentleşme ve iklim değişikliğinin su mevcudiyetini tehdit etmesi nedeniyle suyu akıllıca yönetmenin önemi konusunda küresel farkındalığın artırması amaçlanıyor..

Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü de 2023 yılı temalarına uygun olarak belirlenen okullarda etkinliklerini sürdürüyor. Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü tarafından Vali Metin İlyas Aksoy İlkokulunda düzenlenen programla öğrencilere suyun önemi ve hayat için ne kadar elzem olduğuna ilişkin bilgiler verilerek öğrencilerin su tasarrufu sağlamak için hem kendilerinin hem de ailelerinin alabileceği önlemler aktarıldı. Etkinlik kapsamında öğrencilere Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan etkinlik kitap dağıtıldı.

Hazırlanan kitapçıkta öğrencilerin suyun önemini kavramalarını ve su tasarrufu sağlamalarını amaçlayan eğlenceli içerikler yer alıyor. Kitabın önsözünde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı çocuklara suyun önemini ve su kaynaklarının korunmasına ilişkin alınabilecek tedbirler konusunda bilgiler veriyorlar