Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bakan Bayraktar: “İşçilerimizin 3’ünün bir lokasyonda, 6’sının diğer lokasyonda olduğunu tespit ettik”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar felaketin yaşandığı bölgede inceleme ve çalışmalarına devam ediyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar

Kamuoyunu en sağlıklı bir şekilde bilgilendirmek adına sürekli yetkili ağızlardan yapılan açıklamalar da vatandaşlarla paylaşılıyor. Önceki gün yine bir basın açıklaması yapan bakan Bayraktar, “Çok büyük bir toprak ve çamur yığını ile karşı karşıyayız. Yaptığımız hesaplamalara göre burada 400 bin kamyon toprak var.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar , ilimiz İliç ilçesinde meydana gelen toprak kayması sebebiyle bölgede yürütülen çalışmalara ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.
Bakan Bayraktar yaptığı açıklamada, “Yoğun bir şekilde arama kurtarma faaliyetimiz devam ediyor. İşçilerimizin 3’ünün bir lokasyonda, 6’sının diğer lokasyonda olduğunu tespit ettik. Ama dediğimiz gibi inşallah tespit ettiğimiz noktalara daha yoğun bir şekilde gireceğiz. Burada görev yapan tüm arkadaşlarımız tüm riskleri alarak adeta kahramanca mücadele veriyorlar. Özellikle AFAD kurtarma personellerimizi tehdit edecek bir durum söz konusu değildir.
Şimdi yeni bir aşamaya geçtik. Heyelanla oluşan bu devasa toprak yığınını kaldırma aşamasına geçtik. Bunun planlamasını yapıp o alacağımız toprağı nerede depolayacağımızı kararlaştıracağız. Hem kurtarma çalışmaları ile uğraşıp hem de olayın hukuki ve idari boyutuyla da ilgili işlemleri takip ediyoruz. Malumunuz şuana kadar 8 üst düzey yönetici göz altına alındı.
Halk sağlığı konusunda şu ana kadar yaptığımız tespitler ve testlerin neticesinde endişe edecek bir durum söz konusu değil.
Heyelanla oluşan toprak yığınını kaldırmayla alakalı planlama aşamasına geçmiş durumdayız.
Kimin kusuru, eksiği, noksanı varsa bunu yargı mutlaka tespit edecek ve gereğini yapacaktır.” diyerek sözlerini tamamladı.