Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

1.45 Milyon Lira Para Ödüllü Doku Kumaş Tasarım Yarışmasında Finalistler Belli Oldu

Güneydoğu Anadolu’nun katma değerli tekstil ihracatına katkı sağlamak amacıyla Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Doku Kumaş Tasarım Yarışması’nın finalistleri açıklandı.

Güneydoğu Anadolu’nun katma değerli

Güneydoğu Anadolu’nun katma değerli tekstil ihracatına katkı sağlamak amacıyla Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Doku Kumaş Tasarım Yarışması’nın finalistleri açıklandı.

GATHİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Fikret Kileci: ‘’Herkesin bildiği üzere bölgemiz ve ülkemiz adına zor bir sene geçiriyoruz. Ancak sürekliliğimizi korumak adına yarışmamızı bu sene de gerçekleştirmeye karar verdik.’’

Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (GATHİB) tarafından, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğünde, Ticaret Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenen Doku Kumaş Tasarım Yarışması’nda finalistler belli oldu‘’Dokuma, örme ve baskı” olmak üzere üç farklı kategoride düzenlenen toplam 1 milyon 450 bin lira para ödüllü yarışmaya Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerden yoğun katılım gerçekleşti. Türkiye’nin 2022 yılı tekstil ihracatının 12,9 milyar dolar olduğunu ve Doku Kumaş Tasarım Yarışması’nın bölge ihracatında yeni bir pencere açtığını belirten TİM Başkan Vekili ve GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, zor bir sene olmasına rağmen bu sene yarışmaya ara vermediklerini belirtti.“Depreme Rağmen Devam Ediyoruz”

Yarışma sayesinde ihraç edilme potansiyeli yüksek, özgün ve katma değerli yeni kumaş tasarımlarını ve genç tasarımcıları sektöre kazandırdıklarının altını çizen TİM Başkan Vekili ve GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Herkesin bildiği üzere zor bir sene, deprem felaketiyle karşılaştık. Negatiflikleri pozitife çevirebilmek, özellikle eğitim tarafında öğrencilerin haklarını kaybetmemeleri adına her türlü imkansızlığa rağmen yönetim kurulu üyelerimizle bu seneki yarışmamızı yapmaya karar verdik. Her şeye rağmen başladığımız işi devam ettirmek istiyoruz. Şartlar ne olursa olsun işimizi yapmaya devam etmeliyiz. Eskiden bu yana gelen yegâne şey çok çalışmak, akıllı ve öngörülü olmak, hayatı doğru okuyabilmek ve bunların ışığında doğru projeler yapabilmek. Biz de GATHİB olarak bu işi elimizden geldiğince başka bir yere taşımaya çalışıyoruz. Yarışmaya katılan tüm öğrenci kardeşlerime ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’’

Yarışmanın Finali 8 Eylül’de

 Her bir kategoride birincilere 225.000 TL, ikincilere 150.000 TL ve üçüncülere 75.000 TL para ödülü verilecek olan yarışmada, 100.000 TL değerinde “Sürdürülebilirlik Özel Ödülü” de bulunuyor. Toplam para ödülü 1.450.000 TL olan yarışmada, ayrıca her bir kategorinin birincileri Ticaret Bakanlığı tarafından yapılacak olan değerlendirme neticesinde uygun görülmesi halinde 1 yıl süre ile uluslararası düzeyde kabul görmüş yurt dışındaki eğitim merkezlerinde eğitim görme imkânına sahip olacaktır. Tüm bu ödüllerin yanı sıra her bir kategoride ilk 5’e giren yarışmacılar yurtdışındaki bir Tekstil ve Moda Fuarını ziyaret etme ödülü kazanacak. Yarışmanın finali 8 Eylül 2023 tarihinde gerçekleştirilecektir.