MHP’den Vatandaşa Aşure İkramı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Erzincan İl Başkanlığı Kadın Kolları tarafından Muharrem Ayı olmasından dolayı geleneksel olarak yapılan aşure günü kapsamında vatandaşlara aşure ikramında bulundu.

MHP’den Vatandaşa Aşure İkramı

Muharrem ayı ve Aşure günü etkinlikleri kapsamında Milliyetçi Hareket Partisi Erzincan Teşkilatı Kadın kolları tarafından hazırlanan yaklaşık Bin kişilik aşureyi vatandaşlara ikram etti.

Erzincan Cumhuriyet meydanında gerçekleştirilen Aşure dağıtım etkinliğine Erzincan Belediye Başkan Bekir Aksun, MHP İl Başkanı Salih Aksu, MHP Kadın Kolları Başkanı Serpil Ayaz, MHP ilçe belediye başkanları, BBP İl Başkanı Tolga Altınoluk, ve partililerinde katıldığı etkinlige vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

Aşure dağıtımı programında konuşan MHP İl Başkanı Salih Aksu; “Yüce rabbimizin Kuran-ı Kerim'de bildirdiği üzere Allah katında ayların sayısı 12'dir bu aylardan biri de içinde bulunduğumuz Muharrem ayıdır. Muharrem ayı Rabbimizin rahmetine mazhar olmuş müstesna bir zaman dilimidir. Sevgili Peygamberimiz Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç Allah'ın ayı olan Muharrem Ayı'nda tutulan oruçtur buyurarak bu ayın manevi bereketine işaret etmiştir. Muharrem Ayı'nın tarihimiz de ayrı bir yeri vardır.

Muharrem aşure ayı aşure birlik ve beraberliğimizin paylaşma ve dayanışma mızı simgesidir. Muharrem ayı aynı zamanda hepimizin ortak acısı tarihimizin yürek yarası olan Kerbela olayının yaşandığı aydır. Hz Hüseyin Efendimiz ve çoğu Ehli Beyt olmak üzere beraberindeki 70'ten fazla Müslümanı Kerbela'da şehadet şerbeti içmiştir. Kerbela Çetin bir imtihanım ve derin bir hüzün adıdır. Kerbela sevgili peygamber ardından asırlara Miras kalan ağır bir derstir. Bir Müslümanın Kerbela üzerinde düşünmeli bunu doğru anlamalı ve ondan ibret çıkarmalıdır. Kerbela anlamak için Hz Hüseyin'i tanımak lazımdır. Hz. Hüseyin'i sevmek onun uğruna can verdiği değerleri sahiplenmeyi gerektirir. Onurlu bir hayatın ve asil bir duruşun muhteşem örneğidir. Hz Hüseyin ve ahlakını kuşanmak aynı zamanda onun Yiğit ve fedakâr şahsiyetini gençlerimize aktarmak bizim görevimizdir. Muharrem Ayı'nın Bize en büyük mesajı birliğimizi ve dirliğimizi sahip çıkmak kardeşlerimizden asla ödün vermemektir” diye konuştu.

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun ise konuşmasında; “bugün elbette ki aşurenin bir anlamı var. Sadece burada bir çorba içmek anlamında düzenlenmemiştir. Türkiye'de yaşayan 81 milyon vatandaşımızın aşure gibi bir harman olmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde hükmettiği gibi bunların dışında da Türk devletlerinde ve Türk İslam dünyasında sevk ve idare noktasında bu anlayışın hâkim olması için mücadele ediyoruz. Kerbela olayında ki asıl ders alınması gereken konuları hatırlamak için bugünleri kutluyoruz ve önemsiyoruz. Yoksa geçmişe dönük bir düşmanlığın devamı değil. Türkiye'de kardeşliğin hâkim olacağı bir anlayışla sevk ve idare edeceğimizi bildiriyor hepinize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sondakika haber