Her Yaşın Kabusu Olmaya Devam Ediyor

Özellikle sporcuları sıklıkla karşılaştığı ve spor yaşamlarının bitmesine neden olan menisküs ve ön çapraz bağ sakatlıkları sadece sporcuların değil, dizini herhangi bir şekilde zorlamış herkesin korkulu rüyası olmaya devam ediyor.

Her Yaşın Kabusu Olmaya Devam Ediyor

Menisküsler, diz eklemini oluşturan kemiklerin arasında, kemiklerin kıkırdak yüzlerinin sürtünmesini azaltmak ve ekleme gelen yükleri dengeli bir şekilde dağıtmakla görevli, özelleşmiş kıkırdak destekleri ve basınç emici darbe yumuşatıcı yapılar olarak tanımlanıyor. Yani diz hareketinin ve kıkırdak kalitesinin devamlılığını sağlamada son derece büyük önem taşıyorlar.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ortopedi ve Tramtoloji Anabilim Dalı Başkanı İsmet Yalkın Çamurcu, bilinenin aksine menisküsün kendisinin değil, menisküs yırtığının bir hastalık olduğuna ve bunun da sadece sporcularda görülmediğini, toplumun her kesiminden ve her yaşta ortaya çıkabileceğine dikkat çekiyor. Menisküsler, diz eklemini oluşturan kemiklerin arasında, kemiklerin kıkırdak yüzlerinin sürtünmesini azaltmak ve ekleme gelen yükleri dengeli bir şekilde dağıtmakla görevli, özelleşmiş kıkırdak destekleri ve basınç emici darbe yumuşatıcı yapılar olarak tanımlanıyor. Diz hareketinin ve kıkırdak kalitesinin devamlılığını sağlamada büyük önem taşıyorlar.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ortopedi ve Tramtoloji Anabilim Dalı Başkanı İsmet Yalkın Çamurcu, konu hakkında şunlara yer verdi; “ Halk arasında da sık bilinen hastalıklardan biri de menisküs yırtıkları. Menisküs yırtıklarını genellikle travmalar sonrası genç hastalarda görmekteyiz. Ama aynı zamanda orta ve ileri yaş hastalarda da diz, eklem bağlarında ki daralmaya bağlı meniskisin fiziksel hasarı ile bu yırtıkları görmekteyiz. Menisküs yırtıklarında özellikle tanı olarak önce hastayı muayene ediyoruz. Hastanın muayenesinde yırtıktan şüphelendiğimiz bir dunum varsa menisküs yırtıklarından şüpheleniyoruz.

Bu hastalığın tanısında en sık kullandığımız yöntem MR görüntüleme bu görüntüleme de menisküsün yırtıldığının şeklini görebiliyoruz. Bu görüntüleme neticesinde ciddiyetine göre cerrahi, fizik tedavi yöntemlerini görebiliyoruz. Özellikle cerrahi yöntem önerdiğimiz hastalar genç hastalarda eklemi açılan ve mekanik takılma yapan veya kova sapı yırtıkları dediğimiz tamamen ayrılmış yırtıklar dediğimiz hastalarda hemen cerrahi tedavi öneriyoruz. İleri yaşta hastalarda menisküs yırtıklarında her zaman cerrahi tedavi önermiyoruz. Özellikle 45- 50 yaş arası çoğu hastaya şikâyetinin daha çok nerede olduğunu bulup ona göre tedavisinin yapılması özellikle çok önemlidir” dedi.

Diz ekleminde iç ve dış menisküs olmak üzere iki adet menisküsün yer almakta. Kıkırdak yapısında olan menisküsün görevi yük absorsiyonu ve eklem uyumunu sağlamaktır. Menisküs yaralanmaları genç hasta grubunda travmatik nedenlerden dolayı sıkça görülmekteyken daha ileri yaşlarda menisküs kalitesindeki azalma nedeni travmatik olmadan da oluşabilmekte.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2019, 18:03
Son dakika haber buldum Spor haberleri