Kolonu kesik iş yerleri

Sözün bittiği yer deyip acıyı derin bir sükûtla yaşamak soylu bir davranıştır. Söz biter de yazı bitmez mi? Asrın felaketinde bizde ikisi de bitti. Günlerdir kabristana dönen yüreğimizin ağıtlarıyla, gönlümüzün feryat figanıyla milletimizin büyük yasına iştirak ediyoruz. İçimizden ne söylemek ne yazmak geliyor. ‘Sözün serhaddi duadır’ deyip ellerimizi yüce Mevla’mıza açıyoruz, Cennette göçen kardeşlerimize Fatihalar gönderiyoruz.

Erzincan’ı depreme dirençli hale getirecek çalışmaları elbette kent yönetimi belli bir plan dâhilinde yürütüyordur, idarecilerin bu bilinçle bundan sonra da bir seferberlik başlatacağından eminim.  Uzun vadede tamamlanabilecek olan bu çalışmalar kendi mecrasında yürürken, acele edilmesi gereken ve farz hükmünde bir faaliyete ihtiyaç var: Kolunu kesik mağazaların hızla tespiti gerekiyor. Bunun için yetkin uzmanlardan oluşan bir “KOLONU KESİK İŞ YERİ TESPİT TİMİ” kurulup, süratle işe koyulmalıdır.

Bu faaliyet için bir başvuru hattı oluşturulup kamuoyuna duyurulmalı, hatta bir mobil uygulama geliştirilmelidir. Hızlı bir yapılanma ile kolonu kesip yolunu bulan vicdansızlar tespit edilebilir, binlerce kardeşimizin gözü aç canilerin neden olacağı katliamlarının önüne geçilebilir.

Şunu da ekleyeyim deprem olduktan sonra değil, olmadan önlem alınmalı. Müteahhitlerin tek suçlu ilan edilerek hedef göstermenin sağlıklı tespit ve teşhisi saptırmak olduğu gibi Hatay’da, Nurdağı’nda, Kahramanmaraş’ta, Malatya’da görüldüğü gibi bu yıkımlardaki müteselsil sorumluluk alanlarının tespitini doğru analiz ederek yeni ve kalıcı tedbirler almamız ancak bilim ve ortak akıl ile mümkün olacaktır. Tüm sorumlular hesap vermeli. Sorunlu bir yere oturum izni, iskân verildiyse, altında imzası olanların da elini kolunu sallayıp gezmemesi lazım. Önüne gelen müteahhitlik yapamamalı, bunun önüne geçilmeli.

Güçlü devletimiz yaraları sarmak için tüm imkânlarını seferber etmiş durumda. Aynı bilinçle gayret gösteren şehrimizin yerel yöneticilerine de halka/hakka hizmet mesailerinde başarılar diliyorum.

YORUM EKLE
Sağlık Haberleri