Kamu Çerçeve Protokolü Neden İmzalanmadı

Öz Büro İş Sendikası Erzincan Şube Başkanı İbrahim Mutlu, kamuda görevli üyelerinin işlerini özveriyle yapmalarına karşın, bazı haklardan mahrum bırakılmalarını üzüntüyle karşıladıklarını söyledi.

Kamu Çerçeve Protokolü Neden İmzalanmadı

Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Öz Büro-İş Sendikası Erzincan İl Başkanı İbrahim Mutlu, Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması düzenleyerek, 2 Nisan 2018 tarihinde 696 sayılı KHK ile kadroya geçen üyelerimizin o tarihten itibaren yaşadıkları ekonomik kayıplar ve her geçen gün artarken Türkiye genelinde  bir kısım idareciler tarafından üyelerimize uygulanan psikolojik baskıların ardı arkası kesilmemekte ve baskılar dayanılmaz boyutlara ulaşmıştır dedi..

Öz Büro-İş Sendikası Erzincan İl Başkanı İbrahim Mutlu ve Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması düzenledi. Hastane çalışanları da hazırladıkları dövizlerle basın açıklamasına destek verdiler.  Mutlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;  Taşeron çalışanıyken yaşadığımız hak kayıplarının, haksız ve yanlış uygulamaların sebebi olarak taşeron sistemini görüyor bunu anlayabiliyorduk. Ancak kadrolu olduktan sonra bu sorunların ve haksızlıkların artarak devam ediyor olmasını asla kabul etmiyoruz.

Hastane gibi insan sağlığını ve insan yaşamını doğrudan etkileyen hizmet süreçlerinin başarılı olmasının yolu çalışanların motivasyonu ve performansından geçmektedir. Ancak üzülerek ifade edelim ki bu durum göz ardı edilmekte, bir kısım idareciler tarafından üyelerimize uygulanan psikolojik baskıların ardı arkası kesilmemekte,

ADALETSİZ UYGULAMALAR KALKSIN İSTİYORUZ

Çalışanlar arasında Görevimiz olmayan işlerin yaptırılması gibi Birçok keyfi, adaletsiz uygulamalar, anayasamızın eşitlik ilkesine aykırı ve çalışanlar arasında iş barışını bozmaktadır. Bu adaletsiz uygulamaların bir an önce son bulmasını istiyoruz.

696 sayılı KHK gereği tüm haklarımızla kadroya geçirilmiş olmamıza rağmen, eğitim intibaklarımız, yüzdelik dilimlerimiz, enflasyon farklarımız bordrolarımızdan çıkartılmıştır. 2018 yılında Yüksek Hakem Kurulu Toplu İş Sözleşmelerindeki zam oranı Yüzde 4 + yüzde 4 iken, enflasyon oranı yüzde 21’dir.  Kamuda çalışan tüm işçi, memur ve hatta emekliler enflasyon farklarını almışken; ağır iş koşullarında çalışan üyelerimize enflasyon farkının verilmemesini asla doğru bulmuyoruz.

696 sayılı KHK’nın 112. maddesinde Kamu Çerçeve Protokolü imzalanabileceği açıkken kadroya geçtiğimiz tarihten bugüne 16 ay geçmiş olmasına rağmen neden kamu çerçeve protokolü imzalanmadı?

HBYS ÇALIŞANLARININ KADROLARI NEDEN HALA AÇIKLANMIYOR?

Hastanedeki hizmet süreçlerinin olmazsa olmazları 7/24 sağlık alanında hizmet etmekte olan HBYS çalışanlarının kadroları neden hala açıklanmıyor? Memurların ve diğer kamu çalışanlarının nakil ve tayin hakları olmasına rağmen kendileri de kamu çalışanı olan üyelerimizin bu haktan yoksun olmaları kurulacak olan ailelerin önün de büyük engel teşkil etmek de, Aile bütünlüklerini ciddi şekilde bozmasına rağmen ve yasal olarak bu durumun önü açıkken neden çalışanlar mağdur ediliyor?

HAKSIZ UYGULAMALAR SONA ERDİRİLMELİ

696 KHK da var olan zorunlu emekliliğin kaldırılması ile yüzlerce ailenin mağduriyeti de giderilecektir. Bütün bu sorunların yaşanmasının en temel sebebi 696 sayılı KHK yı yöneticilerin keyfi ve yanlış yorumlarıdır. Türkiye genelinde Keyfi uygulamaları ile üyelerimiz üzerinde baskı ve mobing uygulayan idarecilerin bulunduğu işyerlerinde çalışmak üyelerimiz için dayanılmaz hale gelmiştir.

Kamuda işini özveriyle yapan ancak taşeron sistemindeyken yıllardır büyük mağduriyetler yaşayan üyelerimizin sorunlarının hala çözülmemesi nedeniyle görevlerinin gereklerini yerine getirmekte ihmal gösteren bir kısım kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunma zorunluluğumuz doğmuştur. Yapılan tüm bu haksız uygulamaların sona erdirilmesi ve iş yerindeki huzurun etkin ve verimli çalışma ortamının tekrar sağlanabilmesi amacıyla yapacağımız suç duyurusu sonucunda yüce Türk yargısının, sorumlular hakkında en ağır cezaya hükmedeceklerine olan inancımız tamdır.

SAĞLIKTA ŞİDDET OLAYLARI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

 Üzerinde durmak istediğimiz bir diğer önemli konu ise sağlıkta şiddet olaylarının her geçen gün artmasıdır. En son Pazartesi günü Ağrı Doğubeyazıt Hastanesi’nde görev yapmakta olan üyemiz Ahmet Akbaş hasta yakınları tarafından bıçaklanarak ağır bir şekilde yaralanmıştır. Şu anda görev yaptığı hastanenin yoğun bakımın ünitesinde yaşam mücadelesi veren üyemize acil şifalar diliyoruz. Sağlıkta şiddet olaylarının bir an önce son bulması için hastane yönetimlerimizi ve bakanlıklarımızı göreve davet ediyoruz. Sonuç olarak 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yüzbinlerce insanı mutlu eden Cumhurbaşkanımızın kararname ile güvence altına aldığı haklarımızın bordrolarımızdan çıkartılmış olması hem KHK’ya hem de mevzuata aykırılık teşkil etmektedir. Bütün ilgililerden Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda hareket etmelerini, çalışan mağduriyetinin önlenmesi ve kamu zararının önüne geçilmesi konularında hassasiyet göstermelerini talep ediyoruz dedi.

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sondakika haber