ESOB ’dan Mülk Sahiplerine Dayanışma Çağrısı

Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğine dikkat çeken Erzincan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (EESOB) ve TESK Yönetim Kurulu Üyesi Bedir Limon, toplum içinde yardımlaşma ve dayanışma duygusunun hâkim kılınması gerektiğini söyledi.

ESOB ’dan Mülk Sahiplerine Dayanışma Çağrısı

Erzincan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bedir Limon’dan Mülk sahiplerine Dayanışma Çağrısında bulundu.

Limon Açıklamasın da; “Türk halkının birbirine kenetlenerek her türlü güçlüğün üstesinden gelebileceğini kaydeden Limon, ‘Bu çerçevede mülk sahiplerinin esnaf kiracılarının kira artışlarında özveride bulunmaları, devletin de özveri gösteren mülk sahiplerinin ödemelerine kolaylıklar getirmesi için çağrıda bulunmak istiyoruz’ dedi.

DOSTUNUZA DESTEK OLUN

İşyerini veya evini esnaf sanatkârlara kiralayan mülk sahiplerine seslenen Erzincan ESOB Başkanı Bedir Limon, ‘İşyeri kiraları konusunda bize destek olun. Eğer uzun yıllardır esnaf sanatkâr olan kiracınız size ödemelerini aksatmıyorsa, kiracınızla uyumlu ve sorunsuz bir dönem geçiriyorsanız, yeni dönemde kiranızı dondurun veya minimum seviyede artırın. Zaten 15-20 yıllık kiracınız varsa onunla sorununuz yok demektir. Onunla bir yakınlık, bir bağ, dostluk ilişkisi kurmuşsunuz demektir. O zaman dostunuza yardımcı olun.

Ekonomideki sıkışıklıktan dolayı küçük işletmelerin iş potansiyelleri düşük, Böyle bir ortamda mevcut kiralarını bile ödemekte zorlanıyorlar. Aynı şekilde şehrin en gözde noktalarında bile, kiracısıyla anlaşamayan mülk sahiplerine ait pek çok dükkânın aylarca boş kaldığını gözlemliyoruz. Bu durum ekonomik işleyiş için de iyi değil.

Kanunen kira artışları, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) 12 aylık ortalamasını geçmeyecek, bu oran temel alınacak şekilde kiracı ile mülk sahibinin anlaşması ile şekillenmektedir. Biz de gerek evini gerekse işyerini esnaf sanatkâra kiralayan mülk sahiplerinin kira bedellerinde ve artışlarında özveride bulunmalarını, anlayışlı olmalarını, üreten, istihdam yaratan ancak sermayesi sınırlı olan küçük işletmeleri desteklemelerini, bu şekilde de memleketin ekonomik mücadelesine katkı koymalarını istiyoruz’ diye konuştu.

MÜLK SAHİPLERİNİN ÖDEMELERİNE KOLAYLIK

Özveride bulunan mülk sahiplerinin de ödüllendirilmesi gerektiğini kaydeden Limon, ‘Devlet de diğer mülk sahiplerini özendirmek için, fedakârlıklarda bulunanlara gerek gelir vergilerinde gerekse emlak harç ve vergilerinde kolaylıklar getirmelidir. Bu şekilde toplumsal dayanışmaya katılanların sayısını artırmanın yolları aranmalıdır’ dedi.

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sondakika haber