Düğünlere Korona Virüs Düzenlemesi

Erzincan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 26. Maddesine istinaden Erzincan Valisi Mehmet Makas başkanlığında Erzincan’da, Korona virüs (Kovid-19) salgınına karşı alınacak önlemler ile ilgili gündemi görüşmek üzere toplandı.

Düğünlere Korona Virüs Düzenlemesi

Erzincan genelinde Korona virüsle mücadelede gelinen aşamada Erzincan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 06-26 sayılı kararları ile düğün salonlarının 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayabilecekleri kararı alınmış ve düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerde uyulması gereken esaslar bildirilmiş ve bahse konu etkinliklerin mümkün olan en kısa sürede tamamlanması gerektiği belirtilmişti.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 07.07.2020 tarihli ve E.10888 sayılı Genelgeleri ile bazı yörelerde sokak veya köy düğünlerinin kına, gelin alma, konvoy oluşturma gibi faaliyetlerle üç güne kadar uzatıldığı, bu düğünlerde başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere alınması gereken tedbirlere yeterince riayet edilmediği ve toplum sağlığının riske atıldığı, bu nedenlere bağlı olarak bazı mahalle ve köylerin karantinaya alınmak zorunda kalındığı bildirilmiştir..

Bu kapsamda Erzincan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Salgının kalabalık ortamlardaki hızlı yayılımı göz önünde bulundurulduğundan aşağıdaki kararları alınmıştır:

Erzincan ili genelinde köylerde ve/veya sokaklarda yapılan düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin süresinin aynı gün içerisinde kalacak şekilde en erken saat 18:00’da başlatılmasına ve en geç saat 23:00’da bitirilmesine karar verilmiş olup,

Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 27 ve 72 nci Maddeleri uyarınca Meclisimizce yukarıda alınan kararların ve daha önceki alınan kararlarımızın ilgili birim amirleri ve sıralı sorumlu amirler tarafından takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine,

Belirtilen sınırlamalara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir.

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sondakika haber