Doğum Tarihi 00.12.1955

Nüfus Cüzdanının doğum tarihi hanesinde gün kısmında 00 yazılı olan ve 40 yıl sonra doğum tarihini 01 olarak yazdıran Erzincan’da yaşayan 65 yaşında ki Salih Oruçlu yeni kimliğine kavuştuğu için mutlu olduğunu belirtti.

Doğum Tarihi 00.12.1955

20 Yıl Erzincan İplik Fabrikasında çalıştığını ve emekli olduktan sonra bakkal işletmeciliği yapan 65 Yaşındaki Salih Oruçlu kimliğinde doğum tarihi bölümünde gün yazılı olmamasından dolayı çok sıkıntı yaşamadığını fakat birçok anısının olduğunu belirtti.

Öncelikle yeni kimliğine kavuştuğu için mutlu olduğunu söyleyen Oruçlu; “eski kimliğimde doğum günüm 00 olarak geçiyordu. Umreye gittiğimde yeni kimliğime kavuştum. Kimliğime günü 01 olarak işlediler. Yeni kimliğimde 01.12.1955 olarak işlendi. Çok şükür günümüz belli oldu.

Kendimi bildi bileli kimliğim hep böyleydi diyen 65 Yaşında ki Salih Oruçlu, “ kimliğim çıktığında bilgisayar yoktu oradaki memurun küçük bir hatası düzelmeyecek gibi bir şeyde değilmiş. Nüfus müdürlüğümüz çok kısa sürede düzelterek yeni kimliğimi verdiler.

Doğum tarihinde günün 00 olması dolayısıyla herhangi bir sıkıntı yaşamadığını fakat birçok anısının da olduğunu belirten Oruçlu, “Senet yaparken benden kimliğimi istediklerinde bende kimliğimi veririm ama gülmeyeceksin derdim. Yetkili olur mu neden güleyim diyor fakat kimliğimi alınca doğum günümün 00 olduğunu gördüğünde hemen gülmeye başlıyorlardı. Sadece böyle durumlarım oldu. Bunu haricinde hiçbir zorlukla karşılaşmadım. 20 Yıl iplik fabrikasında çalıştım hatalı kimliğimle. Açıkçası esprilerin haricinde bir sıkıntı yaşamadım. 

Umre vesilesiyle yeni kimliğini değiştirmek için nüfus müdürlüğüne gittiğinde doğum gününün belirlendiği 01 olarak yazıldığını aslında çok basit bir işlem olduğunu söyleyen Oruçlu, demek ki değişiyormuş olmayacak bir şey değilmiş birkaç kez gitmiştim ama hep aynı şeyi yazmışlardı. Şimdi kimliğim değişti. Yeni Kimliğime kavuştum. Buradan Nüfus müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Eski kimliğimi de hatıra olarak saklıyorum” dedi.

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sondakika haber