85 Yıl Sonra İlk Kez Kimliği Oldu

Erzincan’da yaşayan Cemile Dağdal 85 yaşında ilk kez nüfus cüzdanı sahibi olmanın mutluluğunu yaşadı. Erzincan Cumhuriyet Mahallesinde ikamet eden Dağdal,’ın nüfus cüzdanı özlemi 85 yıl sonra son buldu.

85 Yıl Sonra İlk Kez Kimliği Oldu

Erzincan'da 27.07.2019 tarihinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 85 yaşındaki kadının doğduğundan beri kimliksiz yaşadığı ortaya çıkmıştı. O tarihte Erzincan nüfus müdürlüğü tarafından başlatılan işlemler ile Cemile Dağdal’a kimlik çıkarıldı. Cemile Dağdal’ın kimliği Erzincan İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Sevgül Sezgin ve Merkez İlçe Nüfus Müdürü Osman Mirasyedi tarafından evinde teslim edildi.

YAŞAMI BOYUNCA HİÇ KİMLİĞİ OLMADI

Erzincan merkez Cumhuriyet mahallesinde yaşayan yaşlı kadın, 27.07.2019 tarihinde rahatsızlanınca birlikte kaldığı oğlu dursun Erzincanlı, tarafından Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne götürülmüş ve burada kimliği olmadığı için kayıt verilememişti. Doktorlarca ilk kontrolleri yapılan kadının tedavi sürecinin devam etmesi için yakınlarından kimlik numarası verilerek kayıt işlemlerinin yapılması istenmiş ve bunun üzerine Erzincanlı, görevlilere hastanın annesi Cemile Dağdal olduğunu ancak yaşamı boyunca hiç kimliğinin bulunmadığını söylemişti. Hastanede ilk kez böyle bir olayla karşılaşan görevlilerin durumu bildirmesiyle hastane personeli ve doktorlarca kadının nüfus kaydının olmadığı ve kimliğinin bulunmadığına ilişkin tutanak tutuldu.  Hastane görevlilerinin kadının tedaviye alınması sonrası polis ve savcılığa ihbarda bulunması üzerine inceleme başlatılmıştı.

BİZ BASINDAN ÖĞRENDİK

85 yaşındaki Cemile Dağdal’a Kimlik kartını veren Erzincan İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Sevgül Sezgin, “Bize müracaat gelmedi. Biz basından öğrendik. Hemen hastaneye gittim Cumartesi günü. Durumunu öğrendik teyzemizin. O gün dosyasını tanzim ettik. Birkaç eksiklik vardı. Onu da ikmal ettikten sonra Ankara’ya gönderdik. Genel müdürlüğümüz hızla işlemleri sonuçlandırarak tescil işlemini gerçekleştirdik. Şuanda da kimliğini teslim etmeye geldik” dedi.

86 YIL SONRA KİMLİĞİNE KAVUŞTU

Annesinin kimliğine kavuşmasına çok sevindiğini belirten oğlu Dursun Erzincanlı, “Şu anda çok mutluyum, annemin kimliği çıktı. Çok uğraştık çıkaramadık, daha doğrusu medyaya çıktık. Hastaneye gittik, bakmadılar. Geri getirip bir daha götürdüm. Dedim ki bu benim annem, ama kimliği yok. Küçükken ailesi ölmüş, onun için çıkarılamadı. Hastaneye götürdük yatırdık. Ameliyat yapıldı. Şu anda çok mutluyum çok heyecanlıyım. Annemin kimliği var, şu anda Türk vatandaşı, Ne mutlu Türküm diyene. Şimdiye kadar kendi gücümle baktım. Hasta oldu ameliyat oldu, 1997 yılında bir sefer daha ameliyat oldu hepsini kendi gücümüzle yaptırdık. Sıkıntısı çoktu, şimdi çok şükür kimliği çıktı. Şu anda rahat hastaneye gider ne bileyim sonuçta Türk vatandaşı. 86 yıl sonra annem kimliğine kavuştu, çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Sondakika haber