Uluköyde 100 çiftçiye 2'şer Dekar Sera Alanı

AK Parti Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır Erzincan Merkez köylerinden Ulu köyde 100 çiftçiye 2’şer dekar olmak üzere toplamda 200 dekar sera alanı kurulum projesinin uygulanmaya başladığını belirttiler.

Uluköyde 100 çiftçiye 2'şer Dekar Sera Alanı

Erzincan Merkez köylerinden Ulu köyde 100 çiftçiye 2’şer dekar olmak üzere toplamda 200 dekar sera alanı kurulum projesi uygulanmaya başladı. Projeyle ilgili olarak bilgi veren AK Parti Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır yaptıkları açıklamada; “ Erzincan’da sera alanlarının yaygınlaştırılması amacıyla Merkeze bağlı Ulu köy köyünde 100 çiftçiye 2’şer dekar olmak üzere toplamda 200 dekar sera alanı kurulum projesi uygulanmaya başlamıştır.

Bu proje sayesinde sebzecilik üretiminde Erzincan'da öncü olan Ulu köy Köyünde daha kaliteli ve verimli bir üretime geçilecektir. 3 Milyon TL(yüzde25) Tarım ve Orman Bakanlığı, 3 Milyon TL (yüzde 25) Erzincan İl Özel İdaresi ve 6 Milyon TL (yüzde 50) çiftçi katkısı ile toplam 12 Milyon TL olan proje Erzincan İl Özel İdaresi tarafından ihale edilecektir.

Erzincan’daki sera alanı 2017 öncesi 42 işletme ile 90 dekar iken; mevcut durumda 134 işletme ile yaklaşık 300 dekardır. Bu projenin hayata geçirilmesi ile toplam alan 500 dekara ulaşacaktır. Seracılık ile birim alandan maksimum gelir sağlanacak, yılda iki ürün alınabilecek, yetiştiricilik periyodu uzayacak, Pazar imkânı artacak, iş istihdamı sağlanacak, tarıma dayalı sanayi gelişecek, standart kalitede ürün üretilecek, markalaşma sağlanacak ve çiftçi refahı artacaktır. Yapılacak seralar üretim sezonunda faaliyete geçmesi planlanmaktadır.

Bu projede büyük emekleri olan başta Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Tarım Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye, Erzincan Valimiz Sayın Ali Arslantaş’a, ve emeği geçen herkese teşekkürlerimizi iletiyoruz” ifadelerini kullandılar.

Sondakika haber