Yöresel Yiyecekler İkram Edildi

Hayrettin Paşa İlkokulu 3B Sınıfı öğretmeni Dudu Bakır tarafından Okul veli işbirliği ile hazırlanan "Anadolu’nun adı, kültürün tadı" adlı proje ile öğrenciler Erzincan’ın kültürel öğelerini tanıttıkları etkinlik gerçekleştirdiler.

Yöresel Yiyecekler İkram Edildi

Hayrettin Paşa İlkokulu 3-B sınıf öğretmeni Dudu Bakır tarafından hazırlanan etkinlikte okul-aile işbirliğini geliştirme adına bir çalışma yapıldı. Öğrencilerin dayanışma ve işbirliği duygularını geliştirebilmek için düzenlenen etkinlikte öğrenciler Erzincan yöresine ait giysiler giyerek, yöresel müzikler eşliğinde maniler söyledi. Öğrencilerin İletişim becerilerini geliştirebilmek için velilerin hazırlamış olduğu yöresel yiyecekler misafirlere ikram edildi.

Hayrettin Paşa İlkokulu "Anadolu’nun Adı Kültürün Tadı" dedi. Öğrencilerin kültürel öğeleri tanıyabilmesi adına yapılan "Anadolu’nun Adı Kültürün Tadı" adlı proje başladı.

Gerçekleştirilen programa Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Memur-Sen il Başkanı Nebi Gül, okul müdürlerinin katılımı ile başlayan etkinliğe Erzincan Belediyesi de destek oldu.

Açılış konuşmasını yapan Hayrettin Paşa İlkokulu Müdürü Murat Burak San; “ öğrencilerimizin okullarda kazarım olarak hayat ve sosyal bilgisi, kültürel öğelerle ilgili bilgileri edinmesi gerekiyor. Öğrencilerimizin bu kazanımları yaşayarak öğrenmeleri içir böyle bir etkinlik yaptık. Etkinliğimizde neler var Erzincan’ımıza ait kültürel özellikleri olan halı, kilim, kültürel kıyafetler yanı sıra velilerimiz eskileri anlatmak adına yiyecekler yaparak destek oluyorlar. Erzincan’a ait güzel oylan ne varsa hepsi burada var” diye konuştu.

Ardından etkinlik hakkında konuşan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün; “ yeni eğitim öğretim yılının dördüncü haftasında okullarımızda çalışmalar başladı. 2023 eğitim vizyonu çerçevesinde çocuklarımızın etkinlik bazlı yaşayarak öğrenmeleri, aynı zamanda velilerin okullarla ilgili olarak okulda bulunmaları öğretmen arkadaşlarla birlikte çalışmaları birlikte yapmaları güzellikleri bir arada toplayan güzel bir etkinlik. 3 B sınıfı öğrencilerinin Anadolu’nun Adı Kültürün Tadı adı altında yapmış oldukları bir çalışma gerçekten anlamlı bir çalışma.

Burada amacın velilerimiz, bizi biz yapan kültürel değerlerimizi çocuklarımıza tanıtmaktır diyen Gün,  Velilerimizin yaptıklarını çocuklarımıza sorduk bunları biliyor musunuz çoğu bilmediklerini söylediler. Bizi var eden değerlerimiz bunlar. Velilerimiz bu birlik ve beraberlik ruhu içerisinde bu değerlerimizi çocuklarımıza göstermek. Erzincan’ın yöresel kıyafetlerinden, yiyeceklerinden, türkülerin öğrencilere tanıtılması bilinçlenmesi açısından güzel bir çalışma olduğunu belirtti.

Hayrettin Paşa İlkokulundan 3/B sınıfı öğretmeni Dudu Bakır; “Anadolu’nun Adı Kültürün Tadı isimli bir etkinlik düzenledik. Amacımız çocuklarımızın kültürünü tanıması, geçmiş kültürü tanıyaraktan geleceğini oluşturması amaçlı bir çalışmamız vardı. Velilerimiz arazında ki dayanışma çünkü Türk kültüründe dayanışma, paylaşma çok önemli bir kültürdür” dedi.

Son dakika haber buldum