Doluluk Oranı Yüzde 92 'yi Geçti

2019-2020 Eğitim Öğretim yılı başlamasına az süre kala Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Levent Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinin doluluk oranının yüzde 92’ olduğunu belirtti.

Doluluk Oranı Yüzde 92 'yi Geçti

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi olarak 11 fakültemiz 34 yüksekokulumuz 12 meslek yüksekokulumuz 10 araştırma merkezimiz ve 11 koordinatörlüğünün bulunduğunu belirterek açıklamasını yapan Rektör Prof. Dr. Levent, geçen sene itibarıyla 24 Bin 500 civarında bir öğrencimiz vardı. Bunların 3 Bin 825 tanesi mezun oldu. 2019-2020 öğretim yılına YÖK kontenjanından 5 Bin 262 öğrenci yerleşme hakkını kazandı.

YÜZDE 92 DOLULUK ORANI YAKALADIK

Bu bugüne kadar yerleşen öğrenci sayımız 4 Bin 724 tane öğrenci. Kesin kayıt yaptıran öğrenci sayımız 4 Bin 365 tane kayıt yaptıran öğrencilerin 2 Bin 100 ü lisans 2 Bin 264 ön lisans öğrencisi olduğunu belirtti. Her şeyden önce Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi'nin 2019-2020 öğrenci doluluk oranı Yüzde 90. 2 ile oldukça başarılı bir oranı yakalamış durumdayız.  Benzer üniversitelerde bu doluluk oranları yüzde 82 ile 85 civarında kaldığını söyleyebiliriz Biz yüzde 92 ile oldukça başarılı bir oranı yakalamış durumdayız dedi..

ÖĞRENCİLERİMİZİN YURT SIKINTISI YOK

Barınma olanaklarından da bahseden Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Erzincan'da yurt kapasitemiz 9 Bin 644 civarında 14 yurt bulunmakta bunlardan dördü kız İkisi erkek olmak üzere 6 tane merkezde yurdumuz bulunmakta. Yurt kapasitesi olarak da ve birçok şehre göre çok daha iyi olduğunu burada söyleyebiliriz.

EKEV BURS İMKÂNLARI SAĞLIYOR

Gelen öğrencilerin Erzincan Üniversitesi'nde okuyacak öğrencilerin burs imkanları da birçok üniversiteye göre daha iyi olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Levent, Bu da Erzincan Kültür Eğitim Vakfı yani EKEV katkı sağlanmakta. EKEV ’e kendilerine buradan teşekkür ediyorum. Her yıl 1200 öğrenciye Erzincan'da burs vermiş olduğunu söyleyebiliriz. EKEV tüm Türkiye'de de bu konuda açık ara en üst düzeyde bir hizmet vermekte. 4000 öğrenciye Türkiye genelinde burs verdiğini söyleyebiliriz.

AÇILIŞ VE SEMPOZYUMLARA DAVET EDİYORUM

2019-2020 eğitim yılının tüm öğrencilerimize ve Şehrimize hayırlı olmasını dileyen Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, akademik yıl açılışı ve Erzincan tarihi Sempozyumuna 26 Eylül'de olacağını da buradan sizler kanalı ile bildirmek istiyorum ve bütün Erzincan insanlarımız da bu açılış törenlerine, Erzincan sempozyumuna davetli olduğunu söylemek isterim.

YENİ FAKÜLTELERİ BEKLİYORUZ

Geçtiğimiz sene senatodan birçok fakültenin başvurusunu çıkardıklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Levent bunlar, Açık öğretim Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi ve İletişim Fakültesi.  Bunların haricinde 2 tane yüksekokulumuzun yüksekokuldan Fakülteye dönüştürülmesi müracaatların da yaptık. Bunlar da Çelebi Havacılık Yüksekokulu ile beden eğitimi spor yüksekokulu. Bunların da kısa zamanda gerçekleşmesi sonuçlanması için elimizden geleni yapıyoruz İnşallah kısa zamanda müjdeli haberine şehrimizin insanlarla üniversitemize verebiliriz” ifadelerine yer verdi.

Son dakika haber buldum Spor haberleri